Kan inte nå servern

Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

Föremål i fokus
 
44 föremål
Kaffeservis, 3 delar, silver, GAB, Stockholm, 1918.
3d
Kaffeservis, 3 delar, silver, GAB, Stockholm, 1918.
Aktuellt bud
14 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Georg Jensen, skål, silver, Köpenhamn 1933-44.
3d
Georg Jensen, skål, silver, Köpenhamn 1933-44.
Aktuellt bud
7 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Georg Jensen, cigarrettask, silver, 1915-19.
3d
Georg Jensen, cigarrettask, silver, 1915-19.
Aktuellt bud
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.