Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

50 föremål
Kanna, keramik. Islamisk, tidigt 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Två vaser, porslin, Kina, 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skålar, 12st, porslin, Kina, 1900-tal.
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Bojaner, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
1 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Urna, brons. Mingdynastin eller äldre.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Kanton, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Thangka, troligen Tibet, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK