Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

27 föremål
Taklampor 2 st Kina 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Panel/dörr, trä, Qingdynastin.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Martabankruka, keramik. Troligen 1700-tal.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Skåp Indien 18/1900-tal.
800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Paneler, ett par, trä samt steninläggningar, 1900-tal.
1 750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Urna Indien omkring 1900 metall.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Dörr Indien 18/1900-tal.
450 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vikskärm Japan 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Textil/broderi. Kina, 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Urna med lock, porslin. Sen Qingdynastin.
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK