Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

17 föremål
GOLVVAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLASKA, stengods, Japan, 1800-tal.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TSUKIOKA YOSHITOSHI (1839-1892), färgträsnitt, Japan, 1879.
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SATSBORD, 3 del. Kina omkring 1900.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-talets senare del.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRAKTFAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TALLRIKAR, ett par Kina Qianlong (1736-95) porslin.
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK