Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

95 föremål
Penselställ Kina 1900-tal porslin.
1d 22 tim
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
20 tim 25m
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
200 EUR
Utropspris
300 EUR
Vaser, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
2d 16 tim
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Golvvas, porslin, Kina, sen Qingdynasti.
20 tim 21m
8 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK