Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

27 föremål
FAT, 24 stycken, porslin. Kina, 1900-talet.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FLASKA, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL Kina 1800-talets senare del.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR ett par Kina 1900-talets andra hälft.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PLAKETT Kina 18/1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SEMIANTIKT KINESISKT SADELTÄCKE, ca 120 x 60 cm.
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIN, lackarbete. Japan, 1900-tal.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, Kina, 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TALLRIKAR 6 st Kina Qianlong (1736-95) porslin.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TALLRIKAR, 16 stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄSNITT, 4 st, Japan, Shunga, 1800-tal.
555 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VIKSKÄRM Japan 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK