Visar alla 27 föremål som matchar din sökning.

BÖCKER & HANDSKRIFTER

De första böckerna var handskrivna bokrullar som användes redan av de gamla grekerna. Med Gutenbergs boktryckarkonst på 1400-talet kunde boken för första gången mångfaldigas och spridas. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse för alla de som även samlar på böcker.

Spara dina favoriter