Kan inte nå servern

Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

 
34 föremål
Harald Wiberg, Älg i skog.
8m 58s
Harald Wiberg, Älg i skog.
Aktuellt bud
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Otto Hesselbom, Månsken.
21 tim 58m
Otto Hesselbom, Månsken.
Aktuellt bud
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Harald Wiberg, Rådjur i vinterlandskap.
23 tim 16m
Harald Wiberg, Rådjur i vinterlandskap.
Aktuellt bud
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Carl Brandt, Snösmältning.
1d
Carl Brandt, Snösmältning.
Aktuellt bud
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Carl Fredrik Hill, Hästar med militär.
1d
Carl Fredrik Hill, Hästar med militär.
Aktuellt bud
13 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Bruno Liljefors, Fåglar på kvist.
1d
Bruno Liljefors, Fåglar på kvist.
Aktuellt bud
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Helmer Osslund, Kvinnoporträtt.
1d
Helmer Osslund, Kvinnoporträtt.
Aktuellt bud
5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Olof Hermelin, Flodlandskap.
1d
Olof Hermelin, Flodlandskap.
Aktuellt bud
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
1d
Oskar Bergman, "Vid Grasse".
Aktuellt bud
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Okänd konstnär, Läsande man.
1d 1 tim
Okänd konstnär, Läsande man.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olof Hermelin, månskenslandskap.
2d 20 tim
Olof Hermelin, månskenslandskap.
Aktuellt bud
1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Wilhelm von Gegerfelt, landskap.
4d 1 tim
Wilhelm von Gegerfelt, landskap.
Aktuellt bud
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
4d 19 tim
Nils Nilsson Skum, Rendrivning.
Aktuellt bud
5 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
5d 23 tim
Gottfrid Kallstenius, Skärgårdsmotiv.
Aktuellt bud
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ludvig Richarde, Skepp i vågorna.
6d
Ludvig Richarde, Skepp i vågorna.
Aktuellt bud
250 EUR
Utropspris
500 EUR
Alf Wallander, "Danslektion".
6d 1 tim
Alf Wallander, "Danslektion".
Aktuellt bud
6 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
6d 1 tim
Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
Aktuellt bud
25 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.