Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

23 föremål
Anders Zorn, "Byst".
56m 41s
Anders Zorn, "Byst".
390 EUR
Utropspris
400 EUR
Anders Zorn, "Dalarö".
1 tim 8m
Anders Zorn, "Dalarö".
400 EUR
Utropspris
500 EUR
Herman Österlund, "Vårdag vid bäcken".
1d 21 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Okänd konstnär, 18/1900-tal, Marin.
2d 18 tim
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Emma Löwstedt-Chadwick, tillskriven, Brevet.
2d 19 tim
3 300 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Interiör med dukat bord.
2d 20 tim
Interiör med dukat bord.
900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Axel Lind, Månskenslandskap.
4d 21 tim
Axel Lind, Månskenslandskap.
1 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Johann Holmstedt, Vinter vid kanalen.
6d
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Severin Nilson, Utanför kyrkan.
6d 1 tim
1 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Olof Hermelin, Fjällandskap.
6d 1 tim
Olof Hermelin, Fjällandskap.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Axel Borg, Liggande älg.
6d 2 tim
Axel Borg, Liggande älg.
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ingrid Ehrenborg, Modellstudie.
6d 22 tim
300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Alfred Thörne, Stormigt hav.
7d
Alfred Thörne, Stormigt hav.
Inga bud
Utropspris
8 000 SEK