Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

27 föremål
HUGO ÖFVERSTRÖM, olja på duk, signerad.
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL LIND, olja på duk, signerad.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOHAN FREDRIK HÖCKERT, tillskriven olja på duk.
300 SEK
Utropspris
16 000 SEK
ANTON GENBERG, olja på duk, signerad.
2 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EMIL ZOIR, olja på duk, signerad och daterad -09.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1904.
14 900 SEK
Utropspris
30 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1906.
11 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1956.
1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK