Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

39 föremål
Sockerskål, silver, troligtvis Italien.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Linderoth, vas, silver, Motala, 1916.
3 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Tekanna, silver 950, Mexico, 1900-tal.
5 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bricka, silver 950, Mexico. 1900-tal.
7 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
Karl Anderson, skrin, silver, Stockholm, 1916.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK