Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

Föremål i fokus

73 föremål
Presenterfat, försilvrad mässing. Barock, omkring 1700.
2 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Olof Yttraeus, bägare, silver, Uppsala 1780.
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bricka, silver 835. Rokokostil, 1900-tal.
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Kyrkdosa, silver, Sverige 1812.
750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lockkarott, silver, St Petersburg 1856.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Serveringsspade, silver, St Petersburg 1908-26.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Armband, 2 st, silver, bl a Danmark.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Råttsvansskedar, 2 st, silver, England ca 1710.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Luktdosa med fodral, silver, rokoko, Sverige 1700-tal.
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Ljusstakar, ett par, silver.
1 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kaffeservis, 3 delar, rokokostil, silver.
6 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Wiwen Nilsson, bestick, 30 delar, 1958-59.
18 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Eric Löfman, skål samt vas, silver Uppsala 1982/86.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Pehr Zethelius, soppslev, silver, Stockholm, 1770.
5 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KC Hermann skål silver Danmark 1930 (?).
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anders Engelfelt, bägare, silver, Kalmar, 1817.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK