Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

15 föremål
saltkar, ett par gustavianska ca 1790 silver.
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gustaf Möllenborg Skål på fot silver Stockholm 1868.
2 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Magnus Aase bestick 134 dlr silver Norge 1900-tal.
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Wiwen Nilsson, vas silver Lund 1962.
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Oscar Larssen bestick 48 dlr silver Norge 1900-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK