Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
1372. TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.
1372. TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1248. TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.
1248. TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1633. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1633. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1630. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1630. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1632. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1632. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1591. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1591. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 12 000 SEK
1342. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Meissen, Marcolinis period ca 1800.
1342. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Meissen, Marcolinis period ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1625. TALLRIKAR, 14 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1625. TALLRIKAR, 14 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1369. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1369. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1614. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1614. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1362. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
1362. TALLRIKAR, ett par, porslin. Frankrike, Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1542. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1542. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1691. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
1223. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Gardner, omkring 1800.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1388. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.
1388. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1681. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1327. TALLRIKAR, nio stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal.
1327. TALLRIKAR, nio stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1523. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1523. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1631. TALLRIKAR, tio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1631. TALLRIKAR, tio stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1605. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1583. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. TALLRIKAR, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1536. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1536. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
1238. TAZZA, porslin. Ryssland, Empire.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
668. TAZZA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
673. TAZZOR, ett par, senempire Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
485. TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg.
485. TEBORD MED FAJANSBRICKA. Gustavianskt, 1700-talets slut. Troligen Marieberg.
Klubbat pris 
287 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
1208. TEDOSA, glas. Ryssland, daterad 1747.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
1196. TEGLASHÅLLARE, 11:e Artellen, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1197. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.
1197. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1872.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
1198. TEGLASHÅLLARE, icke identifierad mästare, Moskva 1884.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
1195. TEGLASHÅLLARE, stämplad Soltykov, Moskva 1885.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1274. TEGLASHÅLLARE. Ryssland omkring 1830. Empire.
1274. TEGLASHÅLLARE. Ryssland omkring 1830. Empire.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1364. TEKANNA med LOCK, porslin. Frankrike, Sèvres märkt dd för 1781.
1364. TEKANNA med LOCK, porslin. Frankrike, Sèvres märkt dd för 1781.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1561. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
1561. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
799. TEKANNA med dubbla pipar, av Anders Schotte, Uddevalla 1779. Rokoko.
799. TEKANNA med dubbla pipar, av Anders Schotte, Uddevalla 1779. Rokoko.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
700. TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.
700. TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
797. TEKANNA, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
797. TEKANNA, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1682. TEKRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1682. TEKRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1430. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen sen Ming dynasti.
1430. TEMPELKLOCKA, brons. Troligen sen Ming dynasti.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1593. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1585. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1598. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1598. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1624. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1378. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1378. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1575. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1575. TERRINFAT, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1612. TERRINLOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, ca år 1800.
1612. TERRINLOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, ca år 1800.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
1194. TESKED, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1193. TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
1193. TESKED, icke identifierad mästare, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1190. TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal.
1190. TESKEDAR, 11 st, av Nicholai Alexeyev, Moskva 1880-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1192. TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början.
1192. TESKEDAR, 6 st, av 11:e Artellen, Moskva 1900-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
1200. TESKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1846.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
785. TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock.
785. TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
787. TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764.
787. TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
717. TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.
717. TVÄTTFAT, märkt MDBC 1666 under krona.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
373. Thomas Lawrence Hans krets, "Konung Georg IV av Storbritannien" (1762-1830).
373. Thomas Lawrence Hans krets, "Konung Georg IV av Storbritannien" (1762-1830).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
345. Thomas de Keyser, Porträtt av en pojke i ett landskap.
345. Thomas de Keyser, Porträtt av en pojke i ett landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
21. Thure Wallner, Fiskgjusar i bo.
21. Thure Wallner, Fiskgjusar i bo.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
23. Thure Wallner, Lövsångare i vårsol.
23. Thure Wallner, Lövsångare i vårsol.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
22. Thure Wallner, Vinterlandskap med rapphöns.
22. Thure Wallner, Vinterlandskap med rapphöns.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
362. Tizian Efter, "Bacchus och Ariadne".
362. Tizian Efter, "Bacchus och Ariadne".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
217. Tore Strindberg, Krokus.
217. Tore Strindberg, Krokus.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
215. Tore Strindberg, Yngling.
215. Tore Strindberg, Yngling.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
672. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
672. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Empire, 1800-talets början. Möjligen Ryssland.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
652. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1324. URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.
1324. URNA med LOCK, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1335. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
1335. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1770.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1322. URNA, fajans. Delft, 1700-tal.
1322. URNA, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1675. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1675. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
1526. URNA, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1656. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1656. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1519. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1519. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK