Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
1413. SKÅLFAT, porslin. Troligen sen Qing med Qianlongs märke.
1413. SKÅLFAT, porslin. Troligen sen Qing med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
857. TESERVIS, fyra delar, porslin. Ryssland, 1800-tal.
857. TESERVIS, fyra delar, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1343. SFÄRISKA KULOR, fem stycken, bergkristall. Qing dynastin.
1343. SFÄRISKA KULOR, fem stycken, bergkristall. Qing dynastin.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
346A. Carl Johan Fahlcrantz, Utsikt mot Andrarums kyrka.
346A. Carl Johan Fahlcrantz, Utsikt mot Andrarums kyrka.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska.
574. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Sengustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
252. ANTIK KARABAGH möjligen. 322 x 126 cm.
252. ANTIK KARABAGH möjligen. 322 x 126 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
798. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
798. VINKYLARE/YTTERFODER, porslin. Kungl. Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1320. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
1320. SYBORD, lack och trä. Qing dynastin ca 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1373. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1373. FAT, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
136. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv.
136. Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kajmotiv.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
114. Jacob Kulle, Förtroligt samtal.
114. Jacob Kulle, Förtroligt samtal.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
818. BORDSPINGLA, okänd mästare, Moskva 1860.
818. BORDSPINGLA, okänd mästare, Moskva 1860.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
182. Axel Petersson Döderhultarn, "Ropar-Olle".
182. Axel Petersson Döderhultarn, "Ropar-Olle".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
782. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
782. KOPP med FAT, mjukt porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
750. KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet.
750. KOPP och FAT, porslin. Meissen, 1700-talet.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
142. Bror Gustaf Hillgren, Adam och Eva.
142. Bror Gustaf Hillgren, Adam och Eva.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
347. Carl Stephan Bennet, Bohus fästning.
347. Carl Stephan Bennet, Bohus fästning.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1565. TALLRIKAR, 16 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. TALLRIKAR, 16 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
691. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
191. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko.
191. Axel Petersson Döderhultarn, Piga och ko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1319. BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1319. BORD, trä och lack. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. BÄGARE, av Berendt Möllers änka, Stockholm 1726.
917. BÄGARE, av Berendt Möllers änka, Stockholm 1726.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
921. BÄGARE, av Anders Tidström, Vasa 1795.
921. BÄGARE, av Anders Tidström, Vasa 1795.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
909. BORDSSURTOUT, av Anders Efraim Ahlbom, Västerås 1795. Gustaviansk.
909. BORDSSURTOUT, av Anders Efraim Ahlbom, Västerås 1795. Gustaviansk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
162. John Bauer, "Humpe".
162. John Bauer, "Humpe".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
285. SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 303,5 x 206 cm.
285. SEMIANTIK TEHERAN PART SILK. 303,5 x 206 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1547. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1547. URNA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1315. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.
1315. OKÄND KONSTNÄR, målning på siden. Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
627. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
627. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
920. BÄGARE, av Johan Hedman, Södertälje sannolikt 1771.
920. BÄGARE, av Johan Hedman, Södertälje sannolikt 1771.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1544. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
1544. VASER, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1265. RÖKELSEKAR, tripod. Ming dynastin, (1368-1644).
1265. RÖKELSEKAR, tripod. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
526. SPELBORD. Baltikum, 1800-talets första hälft. Empire.
526. SPELBORD. Baltikum, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
473. Studier av lejon.
473. Studier av lejon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1548. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1548. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1346. RÖKELSEKAR med LOCK, två stycken, bergkristall. Tidigt 1900-tal.
1346. RÖKELSEKAR med LOCK, två stycken, bergkristall. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1532. LYKTOR/PERUKSTOCKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1532. LYKTOR/PERUKSTOCKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
665. BORDSPENDYL, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
665. BORDSPENDYL, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
630. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
630. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
324. Geskel Saloman, Porträtt av Moses och Hanne Ruben, Köpenhamn.
324. Geskel Saloman, Porträtt av Moses och Hanne Ruben, Köpenhamn.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1554. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
1554. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
914. LÄSLAMPA, för två ljus, av Nils Jacob Adamsson, Norrköping 1841.
914. LÄSLAMPA, för två ljus, av Nils Jacob Adamsson, Norrköping 1841.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
518. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1459. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1459. GALLERKORG, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1058. ÖRHÄNGEN, checkerslipade ametister med briljantslipade diamant, tot. ca 0.40 ct.
1058. ÖRHÄNGEN, checkerslipade ametister med briljantslipade diamant, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1139. RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct.
1139. RING, tre briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
170. Tore Strindberg, "Krokus".
170. Tore Strindberg, "Krokus".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1140. RING, Chanel, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
1140. RING, Chanel, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1207. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Lindgren, slät boett. Sent 1700-tal.
1207. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Lindgren, slät boett. Sent 1700-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1208. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman,  ca 1790-1810.
1208. FICKUR, svenskt spindelur i guld, Öhman, ca 1790-1810.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
272. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 202 x 145,5 cm.
272. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 202 x 145,5 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
475. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
475. Fredric Westin Efter, "Karl XIV Johan Sveriges och Norriges Konung".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1232. SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.
1232. SPINDELUR, Graham, London, repousséboett, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
1236. FICKUR, cylindergång, Bouvier, Genève. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
1237. SPINDELUR, Busch, Hamburg. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
1221. DÄCKSUR, A. Lange & Söhne.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
1222. FICKUR, Robert & Courvoisier, minutrepeter. 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
1234. FICKUR, 'Chronometre', kronometergång, savonette, Schweiz. Ca 1900.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
1238. SPINDELUR, London, repousséboett. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
1248. FIGURIN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr - 220 e.Kr).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1121. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter.
1121. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter, tot. ca 6.15 ct, tre vita diamanter.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
578. TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
578. TABURETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1545. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1545. BOJAN, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
323. Friedrich Dürck Tillskriven, "Prins Gustav" (Sångarprinsen) (1827-1852).
323. Friedrich Dürck Tillskriven, "Prins Gustav" (Sångarprinsen) (1827-1852).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
994. BROSCH, emaljarbete med rosenslipade diamanter och orientalisk pärla. Ca 1900.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1072. COLLIER, filigranarbete, svensk empire, Abraham Norlin Malmö, verksam 1796-1818.
1072. COLLIER, filigranarbete, svensk empire, Abraham Norlin Malmö, verksam 1796-1818.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
277. ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm.
277. ANTIK MARESALI. 182 x 126,5 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1382. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1382. FIGURIN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Elsa Beskow, "F-flagga och A-apa".
46. Elsa Beskow, "F-flagga och A-apa".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. Elsa Beskow, "M-morot, O-orm och R-ros".
50. Elsa Beskow, "M-morot, O-orm och R-ros".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
54. Elsa Beskow, "Z och Q".
54. Elsa Beskow, "Z och Q".
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. HÄNGSMYCKE, fantasislipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 0.93 ct.
1133. HÄNGSMYCKE, fantasislipad ametist med briljantslipade diamanter, tot. 0.93 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1098. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1098. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1097. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1096. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
1096. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1465. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1465. BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
257. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 334 x 223,5 cm.
257. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 334 x 223,5 cm.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1256. FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.
1256. FIGURIN, keramik. Yuan/Ming dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
783. KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.
783. KOPP med FAT, porslin. "Sèvres", 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1210. FICKUR, Vacheron à Génève, cylindergång. Sent 1800-tal.
1210. FICKUR, Vacheron à Génève, cylindergång. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
805. IKON, Ryssland, 1800-tal.
805. IKON, Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
154. Anders Zorn, "Maja von Heijne".
154. Anders Zorn, "Maja von Heijne".
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK