46
246065

Ivan Ivarson

(Sverige, 1900-1939)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
345 000 SEK
Ivan Ivarson
(Sverige, 1900-1939)

Julle med röda segel

Signerad I. Ivarson. Duk 42 x 46 cm.

Proveniens

Inköpt på 1960-talet i Göteborg av nuvarande ägares far.

Intyg a tergo utfärdat av Per Ivarson.

Det djupröda seglet är hissat i Bohusjullen som glider fram på det salta vågor som skummar runt kölen, det verkar blåsa en lätt bris som fyller seglet. Vid rorskulten sitter en man klädd i glatt gult och himlen skimrar orangerött, kanske en föraning om att ett oväder är på väg att dra in från väster. Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för den bohusländska naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Konstverket är troligen utfört under Ivarsons första period ute på Stenungsön när han kom tillbaka från en längre vistelse i Frankrike och Italien. Tillsammans med hustrun Märta och sonen Per tillbringade han några lyckliga och harmoniska år vid havet på västkusten. Det är vid denna tid som han nådde sin koloristiska höjdpunkt där den ultramarinblå färgen spelar huvudrollen och accentueras med rött, grönt och gult. Han målar himlen, havet, jorden, kvinnan och barnet, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter.
Våren 2011 sålde Bukowskis ”Skymning”, en större variant på motivet. Höstens ”Julle med röda segel” är fylld av samma friska berättarglädje, möjligen än mer framträdande i det mindre formatet.

Formgivare