585
269073

PRYDNADSHORN, ben, möjligen Dieppe, 1800-talets slut.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
700 - 875 EUR
737 - 922 USD
Klubbat pris

Snidad dekor med motiv föreställande Gustav II Adolf på slagfältet i Lützen, samt densamme som lik på bår för hemtransport till Sverige. Längd 49 cm.

Slitage.