590
258358

BYST, 1630/40-tal. Från palatset Makalös.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 500 - 3 940 EUR
3 690 - 4 150 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Sandsten. Föreställande kvinna med långt lockigt hår prytt med mussla, Venus symbol. Höjd 50, längd 49, djup 28 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Tidigare palatset Makalös, Stockholm.

Axel-Nilsson, Göran, Makalös, Fältherren greve Jakob De la Gardies hus i Stockholm, Borås 1984, jämför snarlik figur av sandsten av stenhuggaren Hans Kriessen 1635-37, avbildad sid. 113.

Jakob De la Gardie lät uppföra Makalös 1635-43. Palatset revs efter en brand 1825.