680
262428

DRYCKESKANNA, av Andreas Brackfeldt, Riga (verksam 1661-1697). Barock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 250 - 7 000 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på tre granatäppelfötter med bladanfanger. På livet graverat alliansvapen, initialer och datering 1694. Svängd hänkel med gravyr. Tredelat tumgrepp med granatäpplen och tulpan. I locket minnesmedalj med Karl XI och Ulrika Elionora samt graverade blommor. Höjd 23,5 cm, vikt 1 549 g.

Locket med bristningar.

Proveniens

Sten Röings samling.

Riga var Sveriges andra stad vid denna tid, vi förlorade Riga i Stora nordiska kriget 1700-1721.