Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
626. SPETSGLAS. Sverige/England, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
627. GLAS. 1700-tal, troligen England.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
628. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
628. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
630. POKAL, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
631. SMÖRTERRINER med LOCK, ett par, glas, 1700-tal.
631. SMÖRTERRINER med LOCK, ett par, glas, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
632. FLASKA, glas. Möjligen Skånska Glasbruket. 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
634. PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.
634. PARFYMFLASKA, glas, med förgyllt lock. Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
635. BÄGARE, glas. Sverige, 1700-tal. Sannolikt Limmared eller Kosta.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
636. FLASKA, troligen Limmareds Glasbruk CA 1800.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
637. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
638. CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800.
638. CHAMPAGNESTRUTAR, fem stycken. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
639. FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början.
639. FRIMURARGLAS. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
640. GLASSERVIS, 31 delar, Kosta, modell "Odelberg".
640. GLASSERVIS, 31 delar, Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
641. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
642. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
642. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
643. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
643. VINGLAS. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
644. VINGLAS, fyra stycken.  Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
644. VINGLAS, fyra stycken. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
645. POKAL, glas. Ryssland, 1800-talets mitt.
645. POKAL, glas. Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
647. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
649. BÄGARE, blått glas. Ryssland, ca 1800.
649. BÄGARE, blått glas. Ryssland, ca 1800.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
651. PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.
651. PRAKTFAT, rött glas. Italien/Frankrike, omkring 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
652. SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.
652. SKÅL, majolika. Italien, 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
653. APOTEKSKRUS, majolika. Italien, toligen Urbino 16/1700-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
654. VINKYLARE, fajans. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
655. FAT, två stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
656. TOBAKSKRUS, ett par, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
657. TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
657. TVÅLFODER, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 18/10 (17)52.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
658. FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
658. FAT, fajans. Rörstrand daterad 19/1 (17)71.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
660. VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72.
660. VAS med LOCK, fajans. Marieberg, daterad 30/6 (17)72.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
661. KANINVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
662. URNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
663. SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
663. SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
664. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
665. BRICKA/FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
665. BRICKA/FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
666. POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.
666. POTPURRIURNA med LOCK, porslin. Troligen Meissen Marcolini, ca 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
667. TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.
667. TALLRIK, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
668. SERVIS, 54 delar, porslin. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
669. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Lesage Fils, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
670. ASIETTER, 12 stycken, samt TALLRIK, porslin. Frankrike, Empire.
670. ASIETTER, 12 stycken, samt TALLRIK, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
672. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
672. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
673. SOPPTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
674. DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
674. DESSERTTALLRIKAR, 18 stycken, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
678. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Fauna Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
679. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Kungl. Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
681. PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.
681. PRESENTERFAT, av Heinrich Eickhoff, Hamburg -1698-1700. Barock.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
683. PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
683. PRESENTERFAT, okänd mästare, Hamburg 1698-1708. Barock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
684. POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618).
684. POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
685. POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634).
685. POKAL, av Stephan Gressel, Nürnberg (verksam 1602-1634).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
686. DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).
686. DRYCKESKANNA, av Daniel Otto, Reval (verksam 1659-1689).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
687. SKÅL, av Johann Christian Henck, Riga (verksam 1750-1784/-85).
687. SKÅL, av Johann Christian Henck, Riga (verksam 1750-1784/-85).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
688. DYCKESKANNA, av Paul Solanier, Augsburg 1689.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
689. TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765.
689. TOILETTEASK, av Johan Martin Sratzger, Augsburg 1763-1765.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
690. DRYCKESKANNA, av Thore Sörensen, Aalborg (1704-1732). Barock.
690. DRYCKESKANNA, av Thore Sörensen, Aalborg (1704-1732). Barock.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
691. TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.
691. TERRIN, stämplar saknas, Östeuropa 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
692. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
692. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
693. DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft.
693. DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
694. KAFFEKANNA, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
695. SOCKERSKRIN, av Mathias Grahl, Göteborg 1764. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
697. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.
697. GRÄDDSNÄCKA, av Lars Castman, Vimmerby 1760. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
699. GRÄDDSNÄCKA, liten, slitna stämplar, Sverige 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
702. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
702. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
705. GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
705. GRÄDDSNÄCKA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
707. KAFFEKANNA, av Johan Stras, Stockholm 1781. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
709. KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk.
709. KAFFEKANNA, Nils Tornberg, Linköping 1791. Gustaviansk.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
710. GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
710. GRÄDDKANNA, av Gustaf Hamnqvist, Åmål 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
711. GRÄDDKANNA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
712. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
712. KAFFEKANNA, av Adolf Zethelius, Stockholm 1814. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
713. SOCKERSKRIN, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1825. Empire.
713. SOCKERSKRIN, av Johan Petter Grönvall, Stockholm 1825. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
714. SOCKERSKÅLAR, ett par, av Olof Hellbom, Stockholm 1816. Empire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
715. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846. Nyrokoko.
715. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1846. Nyrokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
716. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko.
716. SOCKERSKRIN, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1845. Nyrokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
719. NATTLJUSSTAKAR av Gustaf Stafhell d.ä., Stockholm 1747. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
720. LJUSSTAKAR, 4 st lika, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.
720. LJUSSTAKAR, 4 st lika, Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1761. Rokoko.
Klubbat pris 
1 000 000 SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
721. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1781. Gustavianska.
721. LJUSSTAKAR, ett par, av Petter Eneroth, Stockholm 1781. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
722. LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1783.
722. LJUSSTAKAR, s.k. spelstakar, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1783.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
723. LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska.
723. LJUSSTAKAR, ett par, av, Petter Eneroth, Stockholm 1786. Gustavianska.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
724. RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789.
724. RESESTAKAR, ett par, av Johan Fagerberg, Karlskrona 1789.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK