704
241281

GRÄDDSNÄCKA, av Henrik Wittkopf d. ä., Stockholm 1747. Senbarock.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 580 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld, nästintill rund på tre volutfötter, slät med konturerad kant. Undertill stämplat ägarmonogram under friherrlig krona. Längd 11,5 cm, vikt 188,5 g.

Ur en svensk privatsamling.