Fanerat med valnöt, lönn, mahogny och fruktträ. Rak form, i fronten låda och dörr. I sidorna kolonnetter. Inläggningar av bladslingor och figurer. Längd 52,5, bredd 39, höjd 76 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.
Fanerskador, sprickor, smärre skador. Omarbetat, maskstunget.