Vårens Klassiska 568

1860 föremål
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
516. CORNELIS DE VISSCHER. Kopparstick, 1658.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
517. SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
518. SKRIVSKÅP. Nordeuropa, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
521. SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
524. POTTSKÅP. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
526. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
527. RULLKLAFFSEKRETÄR. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
534. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
536. BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.
Klubbat pris
2 100 000 SEK
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
550. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
551. SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
557. FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
558. FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
562. TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1769.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
563. SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
564. STENBORD. Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
565. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
566. GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
567. KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
570. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
571. KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
572. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
573. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
574. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
575. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
577. KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
579. KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
580. KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
582. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
583. SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.
Klubbat pris
82 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
586. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
587. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
588. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
589. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
590. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
591. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
592. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
594. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
595. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris
56 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
596. KARMSTOLAR, ett par. Sydeuropa, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
602. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
603. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
604. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
605. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
606. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
607. STOLAR, sex stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
608. STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
614. STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
616. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
617. BANKETT. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK