Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
740. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
740. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1883. ASK med LOCK, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
1883. ASK med LOCK, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
745. PIGMENTRIVARE, två stycken, Älvdalen 1800-tal.
745. PIGMENTRIVARE, två stycken, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
504. Fredrik Philip Klingspor Tillskriven, "Carl von Qvanten" (1785-1847).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1580. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
751. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges, 1800-tal.
751. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
492. "Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870).
492. "Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1894. STÄLL. Japan, sen Meiji (1868-1912).
1894. STÄLL. Japan, sen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1849. FIGURIN, lergods. Sui dynastin (589 - 618).
1849. FIGURIN, lergods. Sui dynastin (589 - 618).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1816. PENSELBAD, porslin, Qing dynastin, Tongzhi (1862-74).
1816. PENSELBAD, porslin, Qing dynastin, Tongzhi (1862-74).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
823. KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
777. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
777. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
786. VINGLAS. England, 1700-tal.
786. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
803. SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal.
803. SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
736. PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
736. PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
810. FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft.
810. FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1784. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1784. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1795. MINIATYRFAT, ett par, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1795. MINIATYRFAT, ett par, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
737. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
737. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
756. FAT, av Eric Pettersson Krietz (1753-1795/1805) Stockholm. Rokoko.
756. FAT, av Eric Pettersson Krietz (1753-1795/1805) Stockholm. Rokoko.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1493. Figurin, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1493. Figurin, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
499. "Gösta von Qvanten".
499. "Gösta von Qvanten".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1382. SPINDELUR, guld, Wilhelm Pauli, tidigt 1800-tal.
1382. SPINDELUR, guld, Wilhelm Pauli, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1390. FICKUR, Moulinir, Genève, ankargång, nyckeldragare, guld, ca 1900.
1390. FICKUR, Moulinir, Genève, ankargång, nyckeldragare, guld, ca 1900.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
783. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
783. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1708. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1708. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
666. ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800.
666. ELDDON, med vaxstapelställ, flintlås. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
833. SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
750. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges 1600-tal.
750. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges 1600-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
749. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges 1600-tal.
749. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges 1600-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
860. KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.
860. KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1882. FIGUR, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.
1882. FIGUR, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1872. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1872. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1850. HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.
1850. HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1410. SKÅLFAT, ett par, ding. Song dynastin (960-1279).
1410. SKÅLFAT, ett par, ding. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
495. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr.
495. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, på ben,1700-tal, miniatyr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
496. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal.
496. OKÄND KONSTNÄR, miniatyr, duk, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1592. FIGURINER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
1592. FIGURINER, två stycken, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1582. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
787. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
787. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1472. VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1472. VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1674. FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke.
1674. FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1682. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.
1682. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1670. FAT, porslin. Kutani, Japan, Meiji (1868-1912).
1670. FAT, porslin. Kutani, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
742. DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal.
742. DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
738. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
738. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
743. SKRIN. Älvdalen, 1800-tal.
743. SKRIN. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1656. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
1656. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1447. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1447. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1477. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1477. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1686. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1686. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1761. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1761. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1785. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1785. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1763. FAT, porslin. Ming dynasty, Tianqi (1621-27).
1763. FAT, porslin. Ming dynasty, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1818. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, 1900-tal.
1818. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1762. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1762. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1892. NETSUKES, åtta stycken, ben och trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1892. NETSUKES, åtta stycken, ben och trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1151. RING, Bulgari, guld- och vitguld.
1151. RING, Bulgari, guld- och vitguld.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
664. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
664. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
665. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
665. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
748. VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.
748. VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
739. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
739. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1662. SKÅL, porslin. Kina, Republik med Guanxus sex karaktärers märke.
1662. SKÅL, porslin. Kina, Republik med Guanxus sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
721. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
721. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1697. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1697. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1690. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1690. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1562. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1562. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1677. FAT, kraakporslin, Kina. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1677. FAT, kraakporslin, Kina. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
814. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
814. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
818. TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
815. TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
815. TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
484. ITALIENSK SKOLA 1600/1700-TAL, Tuschlavering, sign PB.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1384. SPINDELUR, Bourdillon, Stockholm, guld, sent 1700-tal.
1384. SPINDELUR, Bourdillon, Stockholm, guld, sent 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1383. SPINDELUR, Öhman, Stockholm ca 1800.
1383. SPINDELUR, Öhman, Stockholm ca 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1386. SPINDELUR, Söderman, Stockholm, ca 1800.
1386. SPINDELUR, Söderman, Stockholm, ca 1800.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1827. DEL till KÄPP, brons. Arkaiserande.
1827. DEL till KÄPP, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK