Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1649. VAS, porslin. Qing dynastin.
1649. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1710. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1710. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
809. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57.
809. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
817. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
817. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1679. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1679. FAT, fyra stycken, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1451. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1451. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1713. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1713. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1569. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
1569. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1464. DRAKVALP, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1464. DRAKVALP, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
940. BÄGARE, av Sven T. Röding, Växjö (verksam 1736-1754).
940. BÄGARE, av Sven T. Röding, Växjö (verksam 1736-1754).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
789. FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.
789. FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1585. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
807. TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
807. TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1606. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
1461. ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
834. STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
852. FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1706. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1605. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1467. FIGURIN, nefrit. Kina.
1467. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1185. RING, naturliga pärlor med små rosenslipade diamanter.
1185. RING, naturliga pärlor med små rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1441. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1441. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1646. SKÅL, porslin. Republik, med Qianlong sigillmärke.
1646. SKÅL, porslin. Republik, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
489. "Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)".
489. "Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
839. FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.
839. FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
485. Johan Erik Bolinder, Herre i blå rock med svärdsorden.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
238. MATTA, semiantik Kirman Laver. 148,5 x 90 cm.
238. MATTA, semiantik Kirman Laver. 148,5 x 90 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1657. FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1657. FIGURINER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1420. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1420. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1476. FIGURIN, sten. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1476. FIGURIN, sten. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1709. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1709. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
802. URNA med LOCK, majolika. Italien, 16/1700-tal.
802. URNA med LOCK, majolika. Italien, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1856. ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).
1856. ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1890. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1890. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1888. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1888. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1889. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1889. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1106. ARMBAND, skurna lavastenar, 1800-tal.
1106. ARMBAND, skurna lavastenar, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1531. BUDDHA, trä och lack. Japan, Edo (1603-1868).
1531. BUDDHA, trä och lack. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1751. SKÅL, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1751. SKÅL, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1468. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1468. VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
861. KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.
861. KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1054. ÖRCLIPS, guld, 1950-tal.
1054. ÖRCLIPS, guld, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
330. Herrporträtt.
330. Herrporträtt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1573. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1573. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1588. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1588. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1387. SPINDELUR, Jacob Kock, Stockholm, guld, ca 1800.
1387. SPINDELUR, Jacob Kock, Stockholm, guld, ca 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1389. FICKUR, Systéme Breveté, ankargång, guld, ca 1900.
1389. FICKUR, Systéme Breveté, ankargång, guld, ca 1900.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1602. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1602. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
836. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.
836. KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1571. TALLRIKAR , ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1571. TALLRIKAR , ett par, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
793. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
793. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
778. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
778. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1448. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1448. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1513. VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1513. VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1764. PENSELBAD, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-1627).
1764. PENSELBAD, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-1627).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1817. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, 1900-tal.
1817. TEKANNA med LOCK, yixinggods. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1750. FAT, porslin. Ming dynastin, omkring 1500.
1750. FAT, porslin. Ming dynastin, omkring 1500.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1437. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).
1437. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
502. Leonard Henrik Roos af Hjelmsäter, "Louis Masreliez" (1748-1810).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
947. MATGAFFLAR, 12 st (11+1), av Johan Lindgren, Gävle 1806.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1727. STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
1503. MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
850 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
490. Mansporträtt.
490. Mansporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
494. Claude Joseph Vernet Efter, "Schlacht bei Friedland mit Napoleon I".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1578. FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
780. BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.
780. BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
779. KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.
779. KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
142. Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
873. BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
813. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
813. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1861. FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.
1861. FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK