Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
489. "Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)".
489. "Fredrik den Store av Preussen" (1712-1786)".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
328. "Friherre Karl Gustafsson Banér" (1598-1632).
328. "Friherre Karl Gustafsson Banér" (1598-1632).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
505. "Gustaf Otto von Platen" (1801-1824).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
499. "Gösta von Qvanten".
499. "Gösta von Qvanten".
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
487. "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
492. "Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870).
492. "Lovisa Rosenstierna" (född Sture 1805-1870).
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
501. "Marie Antoinette" (1755-1793).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
453. "The church choir".
453. "The church choir".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
351. "Wesuvi, utbrott 1760".
351. "Wesuvi, utbrott 1760".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1620. ALADÅBFORM, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
214. ALBERT GABRIEL RIGOLOT, olja på duk. Signerad och daterad 1896.
214. ALBERT GABRIEL RIGOLOT, olja på duk. Signerad och daterad 1896.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
59. ALFRED WAHLBERG, olja på duk. Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1906.
59. ALFRED WAHLBERG, olja på duk. Signerad Alfr. Wahlberg och daterad 1906.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1529. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
1529. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
1528. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
651. AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
651. AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
124. ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
123. ANDERS ZORN, etsning. Signerad med blyerts.
123. ANDERS ZORN, etsning. Signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
425. ANDREA LOCATELLI, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
288. ANTIK KHAMSEH GALLERI. 430,5 x 100 cm.
288. ANTIK KHAMSEH GALLERI. 430,5 x 100 cm.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
235. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 212,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
234. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 245,5 x 149 cm.
234. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 245,5 x 149 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
295. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 80,5 x 61 cm.
295. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 80,5 x 61 cm.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
301. ANTIK SENNEH. 198,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
309. ANTIK SILKE TÄBRIS. 164,5 x 126 cm.
309. ANTIK SILKE TÄBRIS. 164,5 x 126 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
301A. ANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm.
301A. ANTIK SMYRNA, Turkiet. 569 x 424 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
302. ANTIK TALISCH-området, sannolikt. 271,5 x 104 cm.
302. ANTIK TALISCH-området, sannolikt. 271,5 x 104 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
306. ANTIK TEKKE CHUVAL. 70,5 x 111,5 cm.
306. ANTIK TEKKE CHUVAL. 70,5 x 111,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
323. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.
323. ANTIK ÖSTKAUKASISK SOUMAK. 271 x 222,5 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
260. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 143,5 cm.
260. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 143,5 cm.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
229. ANTIK/SEMIANTIK KASHGAI. 214 x 118 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
224. ANTIKT KINESISKT BRODERI. 67 x 175 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
89. ANTON GENBERG, olja på duk. Signerad A. Genberg och daterad 1917.
89. ANTON GENBERG, olja på duk. Signerad A. Genberg och daterad 1917.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
642. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
642. APPLIQUER, ett par, för två ljus. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
643. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
643. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1258. ARMBAND med 50 st briljantslipade diamanter, totalt ca 7.96 ct.
1258. ARMBAND med 50 st briljantslipade diamanter, totalt ca 7.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1114. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
1114. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1318. ARMBAND, 196 briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
1318. ARMBAND, 196 briljantslipade diamanter, tot. ca 6 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1319. ARMBAND, 241 briljantslipade diamanter, tot. 4.73 ct.
1319. ARMBAND, 241 briljantslipade diamanter, tot. 4.73 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1271. ARMBAND, 480 briljantslipade diamanter, tot. 12.86 ct.
1271. ARMBAND, 480 briljantslipade diamanter, tot. 12.86 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
1190. ARMBAND, 528 briljantslipade diamanter, tot. ca 7.80 ct.
1190. ARMBAND, 528 briljantslipade diamanter, tot. ca 7.80 ct.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1079. ARMBAND, 68 briljantslipade diamanter, tot. ca 10 ct. USA, ca 1960-tal.
1079. ARMBAND, 68 briljantslipade diamanter, tot. ca 10 ct. USA, ca 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1156. ARMBAND, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
1156. ARMBAND, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1201. ARMBAND, Cartier, ca 1990.
1201. ARMBAND, Cartier, ca 1990.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1130. ARMBAND, Ole Lyngaard, vitguld med briljantslipade diamanter, tot. 0.18 ct.
1130. ARMBAND, Ole Lyngaard, vitguld med briljantslipade diamanter, tot. 0.18 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1099. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.45 ct.
1099. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 10.45 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1269. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.10 ct.
1269. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 3.10 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1071. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 4.60 ct.
1071. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 4.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
1091. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5.80 ct.
1091. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 5.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1083. ARMBAND, briljantslipade diamanter. tot. ca 3.80 ct.
1083. ARMBAND, briljantslipade diamanter. tot. ca 3.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
1235. ARMBAND, cabochonslipad granat i form av hänglås, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1047. ARMBAND, fasettslipade ametister med briljantslipade diamanter, tot. 3.28 ct.
1047. ARMBAND, fasettslipade ametister med briljantslipade diamanter, tot. 3.28 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1098. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 5-6 ct. 1950-tal.
1098. ARMBAND, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 5-6 ct. 1950-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1028. ARMBAND, olikfärgade ädelstenar, 43.09 ct, och briljantslipade diamanter.
1028. ARMBAND, olikfärgade ädelstenar, 43.09 ct, och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
77 000 SEK
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1216. ARMBAND, princesslipade diamanter, tot. ca 7.20 ct.
1216. ARMBAND, princesslipade diamanter, tot. ca 7.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
1193. ARMBAND, prinsesslipade diamanter, tot. ca 3,5 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1106. ARMBAND, skurna lavastenar, 1800-tal.
1106. ARMBAND, skurna lavastenar, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1090. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter samt tre vita, tot. ca 6.30 ct.
1090. ARMBAND, svarta briljantslipade diamanter samt tre vita, tot. ca 6.30 ct.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1055. ARMBAND, symmetriska länkar i blankt och borstat guld.
1055. ARMBAND, symmetriska länkar i blankt och borstat guld.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1280. ARMBAND/DIADEM, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
1280. ARMBAND/DIADEM, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
1075. ARMRING, månstenar, tot. 144 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
1075. ARMRING, månstenar, tot. 144 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 4.50 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1883. ASK med LOCK, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
1883. ASK med LOCK, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1820. ASK med LOCK, brons. Qing dynastin.
1820. ASK med LOCK, brons. Qing dynastin.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1856. ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).
1856. ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK