Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1844. ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.
1844. ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
83. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
83. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
57. AUGUST JERNBERG, olja på pannå. Sign.
57. AUGUST JERNBERG, olja på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
392. Abate Andrea Belvedere Hans efterföljd, Stilleben med blommor och papegoja.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna.
386. Abraham Janssens Hans efterföljd, Pomona, trädgårdens gudinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
387. Abraham Jansz. Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
387. Abraham Jansz. Begeyn, Pastoralt landskap med vilande herdinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
216. Adam Styka, Under Afrikas sol.
216. Adam Styka, Under Afrikas sol.
Klubbat pris 
325 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
190. Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge.
190. Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
208. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker.
208. Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
379A. Aelbert Bouts Hans ateljé, Johannes Döparen.
379A. Aelbert Bouts Hans ateljé, Johannes Döparen.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
15. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
15. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
169. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
169. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
170. Anders Sandström, "Stolt duva".
170. Anders Sandström, "Stolt duva".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
119. Anders Zorn, "August Strindberg".
119. Anders Zorn, "August Strindberg".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
125. Anders Zorn, "Dalkulla".
125. Anders Zorn, "Dalkulla".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
135. Anders Zorn, "Dalälven".
135. Anders Zorn, "Dalälven".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
130. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
130. Anders Zorn, "Dunkelt hörn".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
126. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
126. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
137. Anders Zorn, "Fru Emma Zorn".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
131. Anders Zorn, "Gammal Ballad II".
131. Anders Zorn, "Gammal Ballad II".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
132. Anders Zorn, "Grunt".
132. Anders Zorn, "Grunt".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
121. Anders Zorn, "Kajuta".
121. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
129. Anders Zorn, "Lots".
129. Anders Zorn, "Lots".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
117. Anders Zorn, "Min modell och min båt".
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
99A. Anders Zorn, "På loftet".
99A. Anders Zorn, "På loftet".
Klubbat pris 
1 275 000 SEK
Utropspris
1 200 000 - 1 400 000 SEK
90. Anders Zorn, "Röd Strumpa".
90. Anders Zorn, "Röd Strumpa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 000 - 10 000 000 SEK
136. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
136. Anders Zorn, "Självporträtt 1911".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
118. Anders Zorn, "Svanen".
118. Anders Zorn, "Svanen".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
116. Anders Zorn, "Zorn och hans hustru".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
95. Anders Zorn, Porträtt av Disponent Franz Heiss J:or.
95. Anders Zorn, Porträtt av Disponent Franz Heiss J:or.
Klubbat pris 
225 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
69. Anders Zorn, Reveil, Boulevard Clichy.
69. Anders Zorn, Reveil, Boulevard Clichy.
Klubbat pris 
13 100 000 SEK
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
403A. Andries Pauli dy, Kvinna i tankar.
403A. Andries Pauli dy, Kvinna i tankar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
88. Anshelm Schultzberg, "Landskap i Jämtland".
88. Anshelm Schultzberg, "Landskap i Jämtland".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
451. Anton Melbye, Fyr i Stora Bält.
451. Anton Melbye, Fyr i Stora Bält.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
171. Arvid Knöppel, Hjort.
171. Arvid Knöppel, Hjort.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
84. August Hagborg, Strandmotiv med franska fiskarflickor.
84. August Hagborg, Strandmotiv med franska fiskarflickor.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
46. August Strindberg, "Björken I (Höst)".
46. August Strindberg, "Björken I (Höst)".
Klubbat pris 
7 300 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
45. August Strindberg, "Den ockulta dagboken".
45. August Strindberg, "Den ockulta dagboken".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
9 999 SEK
209. Auguste Musin, "Couchant doré sur l'Escaut".
209. Auguste Musin, "Couchant doré sur l'Escaut".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
92. Axel Kulle, Kärleksbrevet.
92. Axel Kulle, Kärleksbrevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Axel Kulle, Äppelplockning.
91. Axel Kulle, Äppelplockning.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
4. Axel Lindman, "Villerville".
4. Axel Lindman, "Villerville".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
181. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
181. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
178. Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2).
178. Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
19. Axel Törneman, Kaféliv.
19. Axel Törneman, Kaféliv.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
161. Axel Wallenberg, "Lekande ungdom".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
618. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
618. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
617. BANKETT. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
617. BANKETT. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
619. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
801. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods.  Tyskland, 1600-tal.
801. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
944. BESTICK, 35 st, av Kilian Kelson, Stockholm 1759. Rokoko.
944. BESTICK, 35 st, av Kilian Kelson, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 50 000 SEK
1465. BI-SKIVA, nefrit. Kina.
1465. BI-SKIVA, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1355. BLANCPAIN, automatisk, kronograf, guld, ca 1995.
1355. BLANCPAIN, automatisk, kronograf, guld, ca 1995.
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
85 000 - 90 000 SEK
1858. BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1858. BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1530. BODHISATTVA, förgylld brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
1530. BODHISATTVA, förgylld brons. Sen Qing dynasti (1644-1912).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1859. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.
1859. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. BOJAN, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1561. BOJANER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1549. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1549. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1483. BORD, hardwood. Kina, Qing dynastin (1644-1912).
1483. BORD, hardwood. Kina, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
690. BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire.
690. BORDSLAMPA. Frankrike 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
706. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
706. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
699. BORDSPENDYL. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI.
699. BORDSPENDYL. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
713. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
707. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
707. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
708. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
708. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
710. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
710. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
703. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
703. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
709. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
709. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
711. BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
711. BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
926. BORDSSPEGEL, silver, senempire, Adolf Zethelius, Stockholm 1831.
926. BORDSSPEGEL, silver, senempire, Adolf Zethelius, Stockholm 1831.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
920. BORDSURTOUT för sju flaskor, otydlig mästarstämpel, London 1797.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
917. BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
916. BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794.
916. BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1361. BREITLING, Chronomat, kronograf, automatisk, guld/stål, 1996.
1361. BREITLING, Chronomat, kronograf, automatisk, guld/stål, 1996.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK