Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1359. HUBLOT,  automatisk, titan, 2011.
1359. HUBLOT, automatisk, titan, 2011.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
1082. ARMBAND, 45 briljantslipade diamanter, tot. 5.85 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1095. COLLIER, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1095. COLLIER, guld med briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1191. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
1191. RING, briljantslipad diamant, 1.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1214. ÖRHÄNGEN, stora creoler med briljantslipade diamanter, tot. 2.68 ct.
1214. ÖRHÄNGEN, stora creoler med briljantslipade diamanter, tot. 2.68 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1258. ARMBAND med 50 st briljantslipade diamanter, totalt ca 7.96 ct.
1258. ARMBAND med 50 st briljantslipade diamanter, totalt ca 7.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1092. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.96 ct.
1092. RING, briljantslipade diamanter, tot. 2.96 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1190. ARMBAND, 528 briljantslipade diamanter, tot. ca 7.80 ct.
1190. ARMBAND, 528 briljantslipade diamanter, tot. ca 7.80 ct.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
793. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
793. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
452. George Morland, Landskap med rastande sällskap.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
777. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
777. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
191. Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
110 000 - 130 000 SEK
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
786. VINGLAS. England, 1700-tal.
786. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
778. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
778. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1616. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1624. SERVIS, 49 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
787. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
787. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
794. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
794. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1684. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1684. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
1625. LYKTOR, ett par, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1639. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1639. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1658. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1658. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
408. Justus Juncker, Köksbestyr.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1667. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1667. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
181. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
181. Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
791. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
791. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1114. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
1114. ARMBAND, 129 briljantslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
899. SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
311. SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.
311. SEMIANTIK TÄBRIS SOUF PART SILK (i relief). 286 x 212 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
694. VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.
694. VÄGGPENDYL, av Erik Pettersson Öhman (verksam i Stockholm 1759-1778). Rokoko.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
138. John Bauer, "Troll".
138. John Bauer, "Troll".
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
403A. Andries Pauli dy, Kvinna i tankar.
403A. Andries Pauli dy, Kvinna i tankar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
411B. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
411B. Gillis van Tilburg II, Värdshusinteriör med festande sällskap.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1511. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
1511. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1259. RING, BOUCHERON, briljantslipad diamant, ca 0.90 ct. Paris.
1259. RING, BOUCHERON, briljantslipad diamant, ca 0.90 ct. Paris.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1348. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
1348. TUDOR, 'Iconaut', automatisk, kronograf, stål, ca 2007.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
993. RING, rosa topas samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
993. RING, rosa topas samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
83. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
83. AUGUST HAGBORG. Olja på duk. Signerad Hagborg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
184. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
184. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
353. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
353. Pehr Hilleström, "Karl Gustafs giftermålsavtal med Drottning Kristina".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
896. SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
349. Pastoral idyll.
349. Pastoral idyll.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
393. Blomsterstilleben.
393. Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
953. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
953. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1501. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1501. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1683. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
99. Prins Eugen, "Saltsjökvarn, vårafton 1907".
99. Prins Eugen, "Saltsjökvarn, vårafton 1907".
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
185 000 - 200 000 SEK
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
1591. TRÄDGÅRDSPALL, keramik. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1618. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1618. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
100. Nils Kreuger, "Gammalt hus i Katarina".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
928. LJUSSTAKAR, ett par, Audenarde, Belgien 1773. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
88. Anshelm Schultzberg, "Landskap i Jämtland".
88. Anshelm Schultzberg, "Landskap i Jämtland".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
458. Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott.
458. Louis Masreliez, Inredningsritning, förslag till väggfält, Stockholms slott.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen.
464. Louis Masreliez, Hippolitos vid Poseidon-brunnen.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
344. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1668. VAS, porslin. Kina, Republik, med Qianlong sigillmärke.
1668. VAS, porslin. Kina, Republik, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
345. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
345. Johan Philip Korn, Insjölandskap med figurstaffage.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1728. TERRINFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1728. TERRINFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
686. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
686. LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1449. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1449. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
338. Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt.
338. Carl Wilhelm Nordgren, Självporträtt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK