Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
682. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
682. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
677. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
677. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
356. Bengt Nordenberg, Vägen hem.
356. Bengt Nordenberg, Vägen hem.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
189. Christian Krohg, Hårt väder.
189. Christian Krohg, Hårt väder.
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1478. SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1478. SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1472. VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1472. VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
315. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 440,5 x 330 cm.
315. SEMIANTIK/OLD TÄBRIS FIGURAL. 440,5 x 330 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
945. TÅRTSPADE, av Carl Fahlberg, Uppsala 1770. Rokoko.
945. TÅRTSPADE, av Carl Fahlberg, Uppsala 1770. Rokoko.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
942. SKED, oidentifierat bomärke, möjligen Halmstad 1500-talets slut.
942. SKED, oidentifierat bomärke, möjligen Halmstad 1500-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
884. DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.
884. DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.
Klubbat pris 
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
179. Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
480. Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen.
480. Bartholomeus Spranger Hans efterföljd, Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
479. Nicolas Poussin Hans krets, Figurer i toga och man i rustning.
479. Nicolas Poussin Hans krets, Figurer i toga och man i rustning.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
259. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
259. SEMIANTIK HERIS. 385 x 339 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
158. David Edström, Ernest Thiel.
158. David Edström, Ernest Thiel.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
272. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 176 x 120,5 cm.
272. SEMIANTIK KAYSERI FIGURAL. 176 x 120,5 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
384. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus.
384. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
675. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
675. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1659. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1659. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
803. SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal.
803. SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1715. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1715. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
213. Wilhelm Karl Gentz, Kvinna i beduinlägret.
213. Wilhelm Karl Gentz, Kvinna i beduinlägret.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1498. FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900.
1498. FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1505. HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1506. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1506. RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
79. Johan Krouthén, Blommande landskap med hus.
79. Johan Krouthén, Blommande landskap med hus.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
827. TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1549. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1549. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
445. JOHANN OSWALD HARMS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
678. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-första hälft. Empire.
678. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-första hälft. Empire.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
515. Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
457. Friedrich Hiertstedt, Skogslandskap med tjädrar och orrar.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
623. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2. Richard Bergh, "Förstad till Paris".
2. Richard Bergh, "Förstad till Paris".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1714. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1714. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1724. SERVIS, 87 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1724. SERVIS, 87 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
481. Francois Boucher Hans krets, Putto.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
4. Axel Lindman, "Villerville".
4. Axel Lindman, "Villerville".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
658. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou (Gävle 1763-1808/10). Rokoko.
658. LJUSSTAKAR, ett par, av Johan Anjou (Gävle 1763-1808/10). Rokoko.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
858. KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.
858. KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
944. BESTICK, 35 st, av Kilian Kelson, Stockholm 1759. Rokoko.
944. BESTICK, 35 st, av Kilian Kelson, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 50 000 SEK
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
820. URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1641. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Kanton, Sen Qing dynasti.
1641. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Kanton, Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
685. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
908. SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
880. BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
11. Nils Forsberg, Parkmotiv från Versailles.
11. Nils Forsberg, Parkmotiv från Versailles.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
90. Anders Zorn, "Röd Strumpa".
90. Anders Zorn, "Röd Strumpa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 000 - 10 000 000 SEK
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
253. MATTA, antik/semiantik Feraghan. Ca 381,5 x 261,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
154. Carl Milles, "Flicka med äpple".
154. Carl Milles, "Flicka med äpple".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
92. Axel Kulle, Kärleksbrevet.
92. Axel Kulle, Kärleksbrevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
146. Carl Milles, "Europa".
146. Carl Milles, "Europa".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
306. ANTIK TEKKE CHUVAL. 70,5 x 111,5 cm.
306. ANTIK TEKKE CHUVAL. 70,5 x 111,5 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
319. SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm.
319. SEMIANTIK VERAMIN. 337 x 203 cm.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
289. SEMIANTIK KHORASAN. 577,5 x 414,5 cm.
289. SEMIANTIK KHORASAN. 577,5 x 414,5 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
41. Bruno Liljefors, Fåglar vid ängen.
41. Bruno Liljefors, Fåglar vid ängen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
97. Prins Eugen, "Örberga".
97. Prins Eugen, "Örberga".
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
3. Axel Lindman, Kustmotiv från Villerville.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
621. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
621. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
662. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700.
662. LJUSSTAKAR, ett par. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1674. FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke.
1674. FAT, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. RULLKLAFFSEKRETÄR. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
527. RULLKLAFFSEKRETÄR. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
603. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
603. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
1589. SKÅLFAT, porslin, Qing dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1682. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.
1682. FAT, porslin. Ming dynastin, med Xuande sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1471. SIGILL, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1471. SIGILL, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1693. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1693. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
10. Oscar Björck, "Sydstranden, Skagen".
10. Oscar Björck, "Sydstranden, Skagen".
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1670. FAT, porslin. Kutani, Japan, Meiji (1868-1912).
1670. FAT, porslin. Kutani, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
126. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
126. Anders Zorn, "En skål i Idun II".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
178. Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2).
178. Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
727. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
727. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
924. RESEKAROTT med lock, av Karol Filip Malcz, Warszawa 1858.
924. RESEKAROTT med lock, av Karol Filip Malcz, Warszawa 1858.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
878. BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1445. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1523. GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1431. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
1431. VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1634. SKÅL, keramik. Qing dynastin, Qianlong 1736-95.
1634. SKÅL, keramik. Qing dynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK