Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1462. KANNA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1462. KANNA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1598. SERVIS, 56 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1598. SERVIS, 56 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
741. DOSA, av Johan Erik Sundström, Stockholm 1833. Karl Johan.
741. DOSA, av Johan Erik Sundström, Stockholm 1833. Karl Johan.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
742. DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal.
742. DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
733. TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
733. TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
738. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
738. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
740. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
740. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
743. SKRIN. Älvdalen, 1800-tal.
743. SKRIN. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
736. PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
736. PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
81. Johan Krouthén, Sommarlandskap med barn.
81. Johan Krouthén, Sommarlandskap med barn.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1489. FIGURER, 18 stycken, bambu. Troligen Qing dynastin.
1489. FIGURER, 18 stycken, bambu. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1488. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
1488. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1470. SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina.
1470. SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
702. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
853. BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
845. FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
701. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1656. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
1656. RÖKELSEKAR, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
180. Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3).
Klubbat pris 
15 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
91. Axel Kulle, Äppelplockning.
91. Axel Kulle, Äppelplockning.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
714. SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.
714. SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
455. Johan Laurentz Jensen, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
679. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
679. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
280. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL s.k. Dabir. 197,5 x 132 cm.
280. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL s.k. Dabir. 197,5 x 132 cm.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1627. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1458. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1458. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
902. KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1652. FAT, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
1652. FAT, porslin. Qing dynastin med Kangxis sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1579. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
1637. VASER, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1475. FIGURIN, nefrit. Kina.
1475. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1456. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1456. PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
49. Carl Fredrik Hill, Granar på klippblock med omgivande vatten.
49. Carl Fredrik Hill, Granar på klippblock med omgivande vatten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
47. Carl Fredrik Hill, "Två lejon".
47. Carl Fredrik Hill, "Två lejon".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. Carl Fredrik Hill, "Floden".
48. Carl Fredrik Hill, "Floden".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
334. Karl Fredrik Brander Tillskriven, "Greve Nils Adam Bielke" (1724-1792).
334. Karl Fredrik Brander Tillskriven, "Greve Nils Adam Bielke" (1724-1792).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
5. Georg von Rosen, Pyramiderna vid Giza från Nilens strand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
7. Carl Olson, Kvinna på trädgårdsgång, motiv från Frankrike.
7. Carl Olson, Kvinna på trädgårdsgång, motiv från Frankrike.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
491. Lorens Pasch d y Efter, Kung Gustaf III (1746-1792).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
810. FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft.
810. FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1448. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1448. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
460. Jonas Åkerström, Antikiserande figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
459. Jonas Åkerström, Mytologisk figurscen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
112. John Bauer, "Jultomten (Praktupplagan 1911)".
112. John Bauer, "Jultomten (Praktupplagan 1911)".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
113. ELSA BESKOW, akvarell, Signerad Elsa Beskow.
113. ELSA BESKOW, akvarell, Signerad Elsa Beskow.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
87. Hilding Werner, Snötyngt vinterlandskap.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1541. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, sent 1800-tal.
1541. RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, Qing dynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1510. KÄRL med LOCK, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
1510. KÄRL med LOCK, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
326. David von Krafft Tillskriven, "Margareta Åkerhielm" (1677-1721).
326. David von Krafft Tillskriven, "Margareta Åkerhielm" (1677-1721).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
325. David von Krafft Tillskriven, "Karl XII" (1682 -1718).
325. David von Krafft Tillskriven, "Karl XII" (1682 -1718).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
390. Bataljscen.
390. Bataljscen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
31. Helmer Osslund, "Fjällandskap".
31. Helmer Osslund, "Fjällandskap".
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
123. ANDERS ZORN, etsning. Signerad med blyerts.
123. ANDERS ZORN, etsning. Signerad med blyerts.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
68. Carl Fredrik Hill, Fransk fruktträdgård.
68. Carl Fredrik Hill, Fransk fruktträdgård.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
1447. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1447. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1687. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1687. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1477. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
1477. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
565. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
565. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
217. Theodore Gudin, Brand vid kusten.
217. Theodore Gudin, Brand vid kusten.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
730. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
730. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
729. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
729. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1686. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1686. FAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
192. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
192. Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1704. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1704. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
303. SEMIANTIK TEHERAN FIGURAL PART SILK. 355 x 270 cm.
303. SEMIANTIK TEHERAN FIGURAL PART SILK. 355 x 270 cm.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
575. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
575. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
767. DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
767. DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. Nils Möllerberg, Flicka med krus.
163. Nils Möllerberg, Flicka med krus.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1513. VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912).
1513. VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
1405. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-906).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1673. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
1673. KRUKA, porslin. Ming dynasti, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1440. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1440. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1705. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
1705. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
96. Prins Eugen, "Från Strandvägen".
96. Prins Eugen, "Från Strandvägen".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
336. Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845).
336. Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
385. Girolamo Troppa Hans krets, Herde i tillbedjan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1518. KOPPAR med LOCK och FAT, ett par, silver. Tibet/Nepal.
1518. KOPPAR med LOCK och FAT, ett par, silver. Tibet/Nepal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1517. BÖNESNURRA, försilvrad koppar. Tibet/Nepal ca 1900.
1517. BÖNESNURRA, försilvrad koppar. Tibet/Nepal ca 1900.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK