Vårens Klassiska 568

1860 föremål
1879. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
403. Mansporträtt.
403. Mansporträtt.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1079. ARMBAND, 68 briljantslipade diamanter, tot. ca 10 ct. USA, ca 1960-tal.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
1280. ARMBAND/DIADEM, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
65 000 - 70 000 SEK
963. BROSCH, skuren stenkamé med orientaliska pärlor, sent 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
979. RING, gammalslpade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Strömdahl, Stockholm 1957.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1152. COLLIER, Bulgari, guld. Vikt 111 g.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1150. ÖRHÄNGEN, Bulgari, guld- och vitguld.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1151. RING, Bulgari, guld- och vitguld.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1229. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct, och orientaliska pärlor.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
518. SKRIVSKÅP. Nordeuropa, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
644. LJUSKRONA, för fyra ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
936. BÄGARE, av Ivar Palin, Uppsala (verksam 1710-1712).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
725. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
724. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1736. SERVISDELAR, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1521. DAOISTISK DIGNITET, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
720. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
696. KONSOLUR, av Anders Weit (urmakare i Stockholm 1764-72). Rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
664. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
665. LJUSSTAKE. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
663. LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1698. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1404. FIGURIN, lergods. Tang-dynastin (618-907).
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1427. FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
748. VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
739. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
745. PIGMENTRIVARE, två stycken, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1413. URNA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1662. SKÅL, porslin. Kina, Republik med Guanxus sex karaktärers märke.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
519. SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
731. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
721. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
651. AMPEL, för sex ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
660. LJUSSTAKAR, ett par, av Martin Artedius, Norrköping 1802. Sengustavianska.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
732. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
737. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
582. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
769. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
768. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
563. SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
756. FAT, av Eric Pettersson Krietz (1753-1795/1805) Stockholm. Rokoko.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1717. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1699. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1493. Figurin, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1697. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1690. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1562. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1522. SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
350. Bataljscen från Viborg.
350. Bataljscen från Viborg.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
752. VINKANNA, av Anders Hedenbom (1721-48) Örebro. Senbarock.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
290. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 298,5 x 214,5 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. Nils Kreuger, Fåraherde i Grez.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
221. Marcel François Leprin, "Le Moulin de la galette".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
343. David von Krafft Hans ateljé, Karl XI till häst.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
717. RESEGLOB. Lane's Improved Globe London, 1820/30-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
712. BORDSPENDYL. Nygotik, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
375. Hendrick Goltzius Hans efterföljd, Adam och Eva i Lustgården.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1299. ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter med hängande pärlor.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1156. ARMBAND, Cartier, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
Klubbat pris
66 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1437. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1655. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
164. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris
16 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
222. CHARLES FRANCOIS DAUBIGNY, olja på duk. Signerad.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1551. Li Kuchan, "Crane, Cliff, Bamboo and Lotus".
Klubbat pris
980 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1508. VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK