Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1610. FAT samt TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1610. FAT samt TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1451. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1451. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1722. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1722. Ytterfoder, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1712. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1712. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1719. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1719. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1718. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1718. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1626. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1713. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1713. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1460. KANNA, nefrit. Qing dynastin.
1460. KANNA, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
473. Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott".
473. Louis Jean Desprez, "Vy av Kina slott".
Klubbat pris 
520 000 SEK
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
14. Nils Kreuger, "Getterön vid Varberg".
14. Nils Kreuger, "Getterön vid Varberg".
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
676. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1569. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
1569. TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1645. VAS, porslin. Troligen Republik, med Jiaqings sigillmärke.
1645. VAS, porslin. Troligen Republik, med Jiaqings sigillmärke.
Klubbat pris 
950 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1707. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1707. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
106. Carl Larsson, "Min gårdsplan".
106. Carl Larsson, "Min gårdsplan".
Klubbat pris 
2 650 000 SEK
Utropspris
1 600 000 - 1 800 000 SEK
1692. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1692. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
162. Nils Möllerberg, "Längtan".
162. Nils Möllerberg, "Längtan".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
841. ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1454. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1454. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
12. Gustaf Theodor Wallén, Sydländskt blomsterstilleben.
12. Gustaf Theodor Wallén, Sydländskt blomsterstilleben.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
86. Gustaf Fjaestad, Vinternatt över frusen sjö.
86. Gustaf Fjaestad, Vinternatt över frusen sjö.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
759. SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.
759. SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1464. DRAKVALP, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
1464. DRAKVALP, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
51. Ernst Josephson, "Näcken".
51. Ernst Josephson, "Näcken".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
439. Porträtt av elegant dam och herre, ett par.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
695. VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
695. VÄGGPENDYL, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
900. SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
940. BÄGARE, av Sven T. Röding, Växjö (verksam 1736-1754).
940. BÄGARE, av Sven T. Röding, Växjö (verksam 1736-1754).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
622. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
622. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
766. RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
766. RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
746. SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
746. SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
710. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
710. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
46. August Strindberg, "Björken I (Höst)".
46. August Strindberg, "Björken I (Höst)".
Klubbat pris 
7 300 000 SEK
Utropspris
4 000 000 - 5 000 000 SEK
333. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).
333. Lorens Pasch d y Tillskriven, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
389. AUGUST QUERFURT, olja på pannå. Signerad AQ.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
895. KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
935. BRÄNNVINSSKÅL, av Nils Grubb, Hudiksvall 1785.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
332. David von Krafft, "Konung Karl XII" (1682-1718).
332. David von Krafft, "Konung Karl XII" (1682-1718).
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
789. FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.
789. FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
783. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
783. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
151. CARL MILLES, skulptur, brons. Signerad C. Milles och numr 10/12.
151. CARL MILLES, skulptur, brons. Signerad C. Milles och numr 10/12.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
1500. BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
216. Adam Styka, Under Afrikas sol.
216. Adam Styka, Under Afrikas sol.
Klubbat pris 
325 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
826. BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
308. ANTIK SILKE TURKISK. 383,5 x 312,5 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1483. BORD, hardwood. Kina, Qing dynastin (1644-1912).
1483. BORD, hardwood. Kina, Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1585. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1585. TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
173. Jussi Mäntynen, "På vårlig driva".
173. Jussi Mäntynen, "På vårlig driva".
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
1547. RULLMÅLNINGAR, ett par, tusch, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
801. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods.  Tyskland, 1600-tal.
801. BARTMANKRUS, saltglaserat stengods. Tyskland, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1160. EXKLUSIVT COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. ca 22 ct.
1160. EXKLUSIVT COLLIER, doserade briljantslipade diamanter, tot. ca 22 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 275 000 SEK
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1556. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
1556. GLASMÅLNING. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
395. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
395. Jacob van Ruisdael Hans krets, Landskap med vandrande figurer vid en fors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
324. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
324. Cornelius Arendtz Tillskriven, "Konung Gustaf II Adolf" (1594-1632).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1607. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
1607. TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynasty, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1633. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1633. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
807. TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
807. TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1606. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1606. TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1628. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin. 1800-tal.
1628. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin. 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1414. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
1414. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1580. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1580. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
115. Ivan Aguéli, Landskap från Egypten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
602. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
602. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
573. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
573. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1417. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
1417. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1487. ROTSKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal eller äldre.
1487. ROTSKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
15. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
15. Alfred Wahlberg, "Fiskebäckskil".
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
574. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
574. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1660. URNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1660. URNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1496. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
1496. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK