Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1886. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1886. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1689. SKÅL, porslin. 1600-talets mitt.
1689. SKÅL, porslin. 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1775. SKÅL samt SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
1775. SKÅL samt SKÅLFAT, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1760. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1760. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1631. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1419. FAT, samt VÄRMEFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1419. FAT, samt VÄRMEFAT, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
1426. ALTARGARNITYR, tre delar, keramik. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1429. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1429. RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1737. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1737. TALLRIKAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
1772. SKÅLFAT, två stycken, porslin. Ming dynastin, Tianqi/Chongzhen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
715. EKVATORIALKOMPASSOLUR, av Johann Willebrand (1658-1726). Senbarock.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
796. CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.
796. CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1050. RING, Cartier, ' Trinity' , tre färger guld.
1050. RING, Cartier, ' Trinity' , tre färger guld.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
1125. BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1263. RING, mabepärla med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
1263. RING, mabepärla med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1804. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1804. TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
523. SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
867. BÄGARE, Moskva 1804.
867. BÄGARE, Moskva 1804.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1526. FIGURIN, brons. Nepal, 1800-tal.
1526. FIGURIN, brons. Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1583. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1583. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1563. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1563. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1688. VAS, porslin. Transition 1600-tal.
1688. VAS, porslin. Transition 1600-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
830. SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1568. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1568. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1639. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
1639. VAS, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1658. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1658. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
791. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
791. POKAL med LOCK, blått glas. Göteborgs glasbruk, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
953. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
953. PENNSKAFT, guld 14k, troligen Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
819. HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
141. Carl Larsson, "Flickan som väfver röda guldband".
141. Carl Larsson, "Flickan som väfver röda guldband".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
226. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 199 x 129,5 cm.
226. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 199 x 129,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
782. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
782. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
227. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 195,5 x 130 cm.
227. SEMIANTIK DJOSHAGAN. 195,5 x 130 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1668. VAS, porslin. Kina, Republik, med Qianlong sigillmärke.
1668. VAS, porslin. Kina, Republik, med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris 
260 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1593. FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
514. Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
269. MATTA, semiantik Isfahan. Ca 198 x 139 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1715. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1715. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1641. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Kanton, Sen Qing dynasti.
1641. TRÄDGÅRDSPALL, porslin. Kanton, Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
291. ANTIK/SEMIANTIK KINA. 148 x 150 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
1469. BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1488. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
1488. PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1470. SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina.
1470. SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
837. FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
472. GEORG ENGELHARD SCHRÖDER, gouache.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
120. Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
687. LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1704. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1704. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
767. DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
767. DÖRRÖVERSTYCKE. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1457. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1726. STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
331. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771).
331. Ulrica Fredrica Pasch, "Konung Adolf Fredrik" (1710-1771).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1774. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
1774. TALLRIKAR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1746. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1746. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1744. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1744. FAT, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1803. VINKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1803. VINKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1815. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1815. PILGRIMSFLASKA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Carl Frisendahl, "Gammalt lejon".
167. Carl Frisendahl, "Gammalt lejon".
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1130. ARMBAND, Ole Lyngaard, vitguld med briljantslipade diamanter, tot. 0.18 ct.
1130. ARMBAND, Ole Lyngaard, vitguld med briljantslipade diamanter, tot. 0.18 ct.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1866. TEMPELHUNDAR, ett par, brons. Burma/Thailand, sent 1800-tal.
1866. TEMPELHUNDAR, ett par, brons. Burma/Thailand, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1229. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct, och orientaliska pärlor.
1229. ÖRHÄNGEN, antikslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct, och orientaliska pärlor.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
734. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
734. SMÖRASK med LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
769. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
768. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
768. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
770. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
588. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
588. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
605. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
605. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1717. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1717. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1699. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1699. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1299. ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter med hängande pärlor.
1299. ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter med hängande pärlor.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
797. PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.
797. PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
134. Anders Zorn, "Betty Nansen".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
498. Domenico Bossi, "David Gustav Frölich" (1757-1825).
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
1395. SPINDELUR, Dunant, London, guld, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1315. ÖRHÄNGEN, jade i form av skurna grodor med diamanter och rubiner.
1315. ÖRHÄNGEN, jade i form av skurna grodor med diamanter och rubiner.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
497. Porträtt av ung man.
497. Porträtt av ung man.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
1828. FIGURINER/VIKTER, ett par, brons. Arkaiserande.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK