Vårens Klassiska 568

1860 föremål
1835. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1836. SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1837. VAS, delvis förgylld. Tang dynastin.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1838. TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver.  Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1839. BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1840. KRUKA med LOCK och HÄNKEL, försilvrad. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1841. KOPP, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
72 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1842. DOSA, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1843. VAS, försilvrad metall. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1844. ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1845. VAS, guld. Qing dynastin, 16/1700-tal.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1846. KENDI, förgylld metall. Ming dynastin.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1847. LÅDA med BÖNEBOK, förgylld metall. Kina.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1849. FIGURIN, lergods. Sui dynastin (589 - 618).
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1850. HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1851. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1852. VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1853. VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1856. ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1857. STELE, brons. Indien, troligen 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1858. BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1859. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1860. FIGURGRUPP, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1861. FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1862. GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1864. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1865. BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1866. TEMPELHUNDAR, ett par, brons. Burma/Thailand, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1867. FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1868. GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1869. SNUSFLASKOR, 10 stycken. Qing dynastin.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1870. URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1871. URNOR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1872. HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1873. GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1875. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1876. PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris
340 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1877. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med hallmärke Qianlong.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1878. TEBURKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1879. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1880. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1881. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1882. FIGUR, brons. Japan, Meiji, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1883. ASK med LOCK, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1884. SKULPTUR, brons. Japan, Meiji omkring 1900.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1885. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1886. RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1887. VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1888. RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1889. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1890. FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1891. NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1892. NETSUKES, åtta stycken, ben och trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1893. CEREMONIELLT SVÄRD, Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1894. STÄLL. Japan, sen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK