Fanerad med mahogny, björk, lönn och jakaranda. Inläggningar av färgat vax. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Fronten med musiktrofée. Längd 110, bredd 53, höjd 83 cm.
Botten senare, något maskstungen, senare lås, fanerskador, fanerlagningar. Torksprickor. Skivan med nagg.