Fajansbricka med dekor i starkeldsblått av landskap med slott samt blomstergirlander. Underrede av målat trä. Brickan märkt undertill "Rörst. 31/7-69". Målarsignatur HB. Längd 71, bredd 50, höjd 70 cm.
Lagning, sprickor, krackeleringar. Gammalt men ej ursprungligt underrede.