Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
818TALLRIKAR, fem stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.10 000 SEK
819HÖNA, porslin. Meissen, 1800-tal.7 500 SEK
820URNA, porslin. Meissen, 1800-tal.105 000 SEK
821LJUSKRONA, för sex ljus, porslin. Wienliknande märke, ca 1900.6 500 SEK
822SERVIS, 177 delar, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.60 000 SEK
823KOPP med FAT, porslin. Höchst, 1700-tal.Återrop
824FIGURGRUPP, porslin. Höcht, 1700-tal.10 000 SEK
825TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.Återrop
826BYST, biskvi. Nymphenburg omkring år 1800.22 000 SEK
827TALLRIKAR, ett par, porslin. Sèvres, 1700-tal.4 000 SEK
828KOPP med LOCK och FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.21 000 SEK
829KOPP med FAT, porslin. Sèvres, 1700-tal.Återrop
830SKÅL, porslin. Sèvres. 1700-tal.7 000 SEK
831VINKYLARE, porslin. "Sèvres", 1800-tal.4 500 SEK
832TALLRIKAR, 11 stycken, porslin. Frankrike, omkring 1800.115 000 SEK
833SKÅL, porslin. Empire, omärkt, troligen Frankrike.3 000 SEK
834STEKFAT, porslin. Paris, 1800-talets andra hälft.Återrop
835URNA MED LOCK, porslin och brons. Frankrike, "Sevres", omkring 1900.Återrop
836KOPP med LOCK och FAT, porslin. Kunglig dansk, 1700-tal.7 000 SEK
837FIGURGRUPP, porslin. Royal Copenhagen, 1800-tal.6 500 SEK
838TERRIN med LOCK och FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, 1900-tal.26 000 SEK
839FAT, porslin. Royal Copenhagen, “Flora Danica”, 1900-tal.6 000 SEK
840KAFFESERVIS, 26 delar, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, ”Flora Danica”, 1900-tal.120 000 SEK
841ISKLOCKA, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica". Sent 1900-tal.52 000 SEK
842SPELBORD. Ryssland, 1780-tal, troligen gjord i St Petersburg i Christian Meyers verkstad.Återrop
843KANDELABRAR, ett par. Empire, 1800-talets första hälft. Troligen Ryssland.42 000 SEK
844KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Moskva, 1830-tal.48 000 SEK
845FAT, porslin. Ryssland, 1700-tal. Märkt "Pridvordnaja kontora".2 200 SEK
846TALLRIK, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj I's period.40 000 SEK
847TALLRIK, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolai I period.10 000 SEK
848TALLRIKAR, två stycken, porslin, Kejserliga Porslinsmanufakturen, St Petersburg, Alexander II:s period (1855-1881).19 000 SEK
849TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period.Återrop
850TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Ryssland, kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II period 1901.22 000 SEK
851TALLRIKAR, åtta stycken, porslin. Kejserliga porslinmanufakturen St Petersburg, 1700-tal.12 500 SEK
852FAT, porslin. Ryssland, Kusnetzov omkring 1900.Återrop
853BRÄNNVINSPLUNTA, Ryssland, 1700-tal.Återrop
854KARAFFER, ett par, glas. Ryssland, 1800-tal. Troligen kejserliga glasmanufakturen, St Petersburg.22 000 SEK
855MEDALJONGER, 3 ST. BRONS. EMPIRE.44 000 SEK
856JARDINIERE, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Inventarie nr 41158. Hovleverantörsmärke.220 000 SEK
857KOVSH, 6 st, av Feodor Rückert, Fabergé, Moskva 1908-1917.Återrop
858KÅSA, av Pavel Ovchinnikov, Moskva 1899-1908. Hovleverantörsmärke.13 000 SEK
859SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1899-1908.Återrop
860KOVSH, av Pavel Ovchinnikov, Ryssland 1800-tal. Märkt i emaljen.29 000 SEK
861KÄPP/PARAPLYSKAFT, Moskva 1908-1917.7 100 SEK
862TEGLASHÅLLARE, av Chlebnikov, Moskva 1892. Hovleverantörsmärke.52 000 SEK
863TAZZA, av Gustav Klingert, Moskva 1895.37 000 SEK
864KAVIARSKEDAR, ett par, av Alexander Lubavin, S:t Petersburg 1908-1917.Återrop
865CIGARETTETUI, av Nikolas Strulyev, Moskva 1883-1908.8 000 SEK
867BÄGARE, Moskva 1804.44 000 SEK
868KALK, sannolikt av Ivan Sujew, Wologda 1840-tal.55 000 SEK
869MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.72 000 SEK
870MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.68 000 SEK
871MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1850.40 000 SEK
872MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1836.24 000 SEK
873BÄGARE, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets mitt.8 000 SEK
874MOCKASKEDAR, 18 st, av Firman Gratche, S:t Petersburg 1800-talets slut. Hovleverantörs märke.7 500 SEK
875TESKEDAR, 12 st, av Gustav Klingert, Moskva 1899-1908.17 000 SEK
876TEBURK, av Grachev, S:t Petersburg 1880.Återrop
877CIGARRSKRIN, av Adrian T. Ivanov, Moskva 1908-1917.46 000 SEK
878BRÖDKORG, av Anton Christian Iwersen, S:t Petersburg 1820-tal.20 000 SEK
879BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.50 000 SEK
880BÄGARE, av Grigorij Lakomkin, Moskva 1760-tal.5 000 SEK
881LJUSSTAKAR, ett par, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsmärke.Återrop
882FRUKTKNIVAR, 18 st med STÄLL, av Joseph Marshak, Moskva 1908-1917. Art Nouveau.27 000 SEK
883BESTICKUPPSÄTTNING, 208 delar, av Fabergé, Moskva 1908-1917. Hovleverantörs märke.180 000 SEK
884DRYCKESKANNA, av Johann Brockmer, Hamburg 1662-1685. Barock.180 000 SEK
885DRYCKESKANNA, av Nicolaus Breuman, Stockholm (verksam -1666-1676(1677-)).220 000 SEK
886DRYCKESKANNA, av Peter Rohde (verksam 1654-1677), Danzig.32 000 SEK
887DRYCKESKANNA, av Johan Wefwer, (verksam i Linköping 1672-1705), daterad i gravyren 1673. Barock.195 000 SEK
888DRYCKESKANNA, av Christian Christiansen Berger d.ä. (verksam i Strömsö 1700-1725). Barock.85 000 SEK
889BRÄNNVINSSKÅL med LOCK, av Herman Hermansson, Göteborg 1707. Barock.60 000 SEK
890TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.11 000 SEK
891BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.22 000 SEK
892TUMLARE, ett par, av Petter Zettersteen, (verksam i Norrköping 1712-1741 (-1744)).10 500 SEK
893DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.35 000 SEK
894DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.40 000 SEK
895KAFFEKANNA, av Kilian Kelson, Stockholm 1750. Rokoko.160 000 SEK
896SKRIN, av Petter Ersson Lund, Stockholm 1747. Senbarock.12 000 SEK
897GRÄDDSNÄCKA, av Johan Runqvist, Karlskrona 1770. Tidig rokoko.Återrop
898KAFFEKANNA, av Johan Martin Loëll, Falun, otydlig årsbokstav, ca: 1780. Rokoko.60 000 SEK
899SOCKERSKRIN, av Hans Lundgren, Stockholm 1770. Rokoko.Återrop
900SOCKERSKRIN, av Lorenz Vick, Ulricehamn 1777. Rokoko.28 000 SEK
901GRÄDDSNÄCKA, av Lars Hessling, Linköping 1778. Rokoko.Återrop
902KAFFEKANNA, av Olof Löfvander d.ä.:s änka, Luleå 1788. Rokoko.75 000 SEK
903KAFFEKANNA, av Carl Klingwall, Västerås 1781. Gustaviansk.Återrop
904MJÖLKKANNA, av Wilhelm Smedberg, Karlstad 1784. Gustaviansk.25 000 SEK
905KONFEKTSKÅL med LOCK, av Petter Eneroth, Stockholm 1779. Gustaviansk.12 000 SEK
906GRÄDDKANNA, av Stephan Westerstråhle, Stockholm 1807.12 000 SEK
907SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.39 000 SEK
908SOCKERSKRIN, av Nils Tornberg, Linköping, 1792. Gustavianskt.Återrop
909TEDOSA, av Pehr Zethelius, Stockholm 1799. Gustaviansk.16 500 SEK
910SOCKERSKRIN, av Adolf Zethelius, Stockholm 1838. Nyrokoko.6 500 SEK
911TEKANNA, silver, empire, Adolf Zethelius, Stockholm 1818. Vikt tot ca 750 gram.Återrop
912TERRIN med LOCK, av Nils Dahl, Linköping 1754-1759. Tidig rokoko.590 000 SEK
913TERRIN med lock, icke identefierad mästarstämpel DG, haltstämpel 12, 1700-talets andra hälft, sannolikt Polen.44 000 SEK
914SALTKAR, 4 st. lika, av Petter Lund (verksam i Stockholm 1749-1786) före 1764. Rokoko.110 000 SEK
915SALVER, sannolikt av John Carter, London 1769.Återrop
916BRANDY-PAN, sannolikt av William Burch, London 1794.27 000 SEK
917BORDSURTOUT, av Johann P. Riblinger, Augsburg 1708-1710.10 000 SEK
918BORDSSURTOUT för fyra flaskor, silver, gustaviansk, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1791. Tot vikt ca 1049g.Återrop