Kan inte nå servern

Höstens Moderna 569

 
856 föremål
407. Fernand Léger, "Nature morte au vase bleu".
407. Fernand Léger, "Nature morte au vase bleu".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
506. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 678.
506. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 678.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
104. Pelle Åberg, Par på promenad.
104. Pelle Åberg, Par på promenad.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
933. ÅKE HOLM, skulptur, "Aron med staven", Höganäs 1950-tal.
933. ÅKE HOLM, skulptur, "Aron med staven", Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
800. INGEBORG LUNDIN, vas, "Ansikten", ariel, Orrefors 1973.
800. INGEBORG LUNDIN, vas, "Ansikten", ariel, Orrefors 1973.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
410. Fernand Léger (Efter), "L'oiseau rouge dans le bois".
410. Fernand Léger (Efter), "L'oiseau rouge dans le bois".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
939. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
939. HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
621. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
621. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
565. SVENSK JUGEND, takarmatur, enligt uppgift ritad av Ruth Milles.
565. SVENSK JUGEND, takarmatur, enligt uppgift ritad av Ruth Milles.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
690. MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR.
690. MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
201. Stellan Mörner, "I samband med Eugen Onegin".
201. Stellan Mörner, "I samband med Eugen Onegin".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
169. Gunnar Torhamn, Maskeradbalen.
169. Gunnar Torhamn, Maskeradbalen.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
307. Man Ray, "Hermaphrodite".
307. Man Ray, "Hermaphrodite".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
488. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 638.
488. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 638.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
297. Gunnar Nilsson, Stående flicka.
297. Gunnar Nilsson, Stående flicka.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
204. Erik Olson, Komposition med byggarbetare.
204. Erik Olson, Komposition med byggarbetare.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
431. Joan Miró, Affiche pour l'exposition 'Sculptures'.
431. Joan Miró, Affiche pour l'exposition 'Sculptures'.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
369. Georges Braque (Efter), "Pichet noir et citrons".
369. Georges Braque (Efter), "Pichet noir et citrons".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
456. Pablo Picasso, "The pocket Picasso" (Le Picasso de Poche).
456. Pablo Picasso, "The pocket Picasso" (Le Picasso de Poche).
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
462. Pablo Picasso (Efter), Utan titel (Verve vol VIII, No 29-30, 1954).
462. Pablo Picasso (Efter), Utan titel (Verve vol VIII, No 29-30, 1954).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
698. MATTA. "Marina, gul". Rya. 293 x 197 cm. Signerad AB MMF BN.
698. MATTA. "Marina, gul". Rya. 293 x 197 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
489. JOSEF FRANK, skrivbord Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
489. JOSEF FRANK, skrivbord Firma Svenskt Tenn, modell 2115.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
851. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
851. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
108. Otte Sköld, "Nature morte".
108. Otte Sköld, "Nature morte".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
445. Meret Oppenheim, "Parapapillonneries" (André Pieyre de Mandiargues).
445. Meret Oppenheim, "Parapapillonneries" (André Pieyre de Mandiargues).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
406. Henri Laurens, "Le boxeur".
406. Henri Laurens, "Le boxeur".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
310. James Coignard, "Totem".
310. James Coignard, "Totem".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
818. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
818. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
676. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 259 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.
676. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 259 x 204,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
820. VICKE LINDSTRAND, vas "Vinter", Kosta, 1950-tal.
820. VICKE LINDSTRAND, vas "Vinter", Kosta, 1950-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
251. K G ( Karl Gustaf) Nilson, "Öar".
251. K G ( Karl Gustaf) Nilson, "Öar".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
525. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
525. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
531. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
531. JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
501. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
493. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
493. JOSEF FRANK, fåtölj med fotpall, Firma Svenskt Tenn, modell 568.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
516. JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.
516. JOSEF FRANK, couch, Firma Svenskt Tenn, modell 775.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
793. EDWARD HALD, skål, graal, Orrefors 1920.
793. EDWARD HALD, skål, graal, Orrefors 1920.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
802. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
802. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
539. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 500/A.
539. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 500/A.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
518. MATBORD, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
518. MATBORD, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
846. FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
846. FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
850. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
850. ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
153. Primus Mortimer Pettersson, Min längtans ö.
153. Primus Mortimer Pettersson, Min längtans ö.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Karin Parrow, Utsikt från konstnärinnans fönster.
186. Karin Parrow, Utsikt från konstnärinnans fönster.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
395. Marc Chagall, "La Baie des Anges".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.
671. MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
305. Francois Brochét, Stående flicka.
305. Francois Brochét, Stående flicka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
530. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
530. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
624. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, Stockholm.
624. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, Stockholm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
396. Eduardo Chillida, "Hatz IV".
396. Eduardo Chillida, "Hatz IV".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
526. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
526. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
500. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
500. JOSEF FRANK, bord, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn, modell 2073.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
952. EVA STAEHR-NIELSEN, golvurna, Saxbo Stentøj, Danmark 1950-60-tal.
952. EVA STAEHR-NIELSEN, golvurna, Saxbo Stentøj, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
940. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
940. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
303. Oscar Reutersvärd, Strävande rörelse.
303. Oscar Reutersvärd, Strävande rörelse.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
419. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
419. Joan Miró, Utan titel, ur: "Album 13".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
411. René Magritte, "L'oeil" (L'oeil vert/L'objet).
411. René Magritte, "L'oeil" (L'oeil vert/L'objet).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
367. Georges Braque, Utan titel, ur: "La liberté des mers" (page 112).
367. Georges Braque, Utan titel, ur: "La liberté des mers" (page 112).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
730. ATELIER BORGILA, bestickuppsättning, 36 delar, Stockholm 1951-55.
730. ATELIER BORGILA, bestickuppsättning, 36 delar, Stockholm 1951-55.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
741. WIWEN NILSSON, cocktailbägare, 14 st, Lund, 1934.
741. WIWEN NILSSON, cocktailbägare, 14 st, Lund, 1934.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. KG Bejemark, Nils Ferlin.
293. KG Bejemark, Nils Ferlin.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
689. MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.
689. MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
292. KG Bejemark, Evert Taube.
292. KG Bejemark, Evert Taube.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
371. Alexander Calder, Utan titel, ur: "La mémoire élémentaire".
371. Alexander Calder, Utan titel, ur: "La mémoire élémentaire".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
317. Karl Momen, "Richard den III".
317. Karl Momen, "Richard den III".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
787. KARL LINDEBERG, vas, Kosta, jugend.
787. KARL LINDEBERG, vas, Kosta, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
622. FÅTÖLJER, ett par, Alvar Andersson tillskrivna, Sverige 1930-tal.
622. FÅTÖLJER, ett par, Alvar Andersson tillskrivna, Sverige 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
731. W.A. BOLIN, teservis, 4 delar, Stockholm 1918.
731. W.A. BOLIN, teservis, 4 delar, Stockholm 1918.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
756. ERIK LÖFMAN, kandelabrar, ett par trearmade, MGAB, Uppsala 1975.
756. ERIK LÖFMAN, kandelabrar, ett par trearmade, MGAB, Uppsala 1975.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
466. Gino Severini, "La danseuse".
466. Gino Severini, "La danseuse".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
323. André Lhote, Vilande model.
323. André Lhote, Vilande model.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
657. MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.
657. MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
156. Primus Mortimer Pettersson, Stad i morgonrodnad.
156. Primus Mortimer Pettersson, Stad i morgonrodnad.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
393. Marc Chagall, "Chagall", Jacques Lassaigne.
393. Marc Chagall, "Chagall", Jacques Lassaigne.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
394. Marc Chagall, "Chagall Lithographe I-II, 1922-1962", Fernand Mourlot.
394. Marc Chagall, "Chagall Lithographe I-II, 1922-1962", Fernand Mourlot.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
808. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
808. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
767. VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, halssmycke, Stockholm 1964.
767. VIVIANNA TORUN BÜLOW HÜBE, halssmycke, Stockholm 1964.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
790. AXEL ENOCH BOMAN, vas, Reijmyre 1909, jugend.
790. AXEL ENOCH BOMAN, vas, Reijmyre 1909, jugend.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
659. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.
659. MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
655. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 288 x 184 cm. Signerat MMF.
655. DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 288 x 184 cm. Signerat MMF.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
768. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
768. WIWEN NILSSON, hängsmycke, Lund 1943, sterling och bergkristall.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
895. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1956.
895. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1956.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
896. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1959.
896. WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1959.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler.
640. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
803. TULPANGLAS, Nils Landberg, Orrefors.
803. TULPANGLAS, Nils Landberg, Orrefors.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
806. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
806. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
807. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
807. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949. DAISY MAKEIG-JONES, tillskriven, skål, Wedgwood, England 1920-tal.
949. DAISY MAKEIG-JONES, tillskriven, skål, Wedgwood, England 1920-tal.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
914. ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg Studio 1950-tal.
914. ANDERS BRUNO LILJEFORS, skulptur, Gustavsberg Studio 1950-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
630. JAMES KRENOV, notställ "för två", 1965.
630. JAMES KRENOV, notställ "för två", 1965.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
819. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
819. VICKE LINDSTRAND, vas, "Träd i dimma", Kosta 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK