Kan inte nå servern

Höstens Moderna 569

 
856 föremål
644. CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Helsingfors 1950-tal.
644. CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Helsingfors 1950-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
618. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
618. OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
157. Primus Mortimer Pettersson, Vattenväg.
157. Primus Mortimer Pettersson, Vattenväg.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
155. Primus Mortimer Pettersson, I väntan på solen.
155. Primus Mortimer Pettersson, I väntan på solen.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
154. Primus Mortimer Pettersson, Trångt farvatten.
154. Primus Mortimer Pettersson, Trångt farvatten.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. Primus Mortimer Pettersson, "Grinden".
158. Primus Mortimer Pettersson, "Grinden".
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
578. CARL BERGSTEN, tillskriven, sekretär, Sverige 1920-30-tal.
578. CARL BERGSTEN, tillskriven, sekretär, Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
828. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1989.
828. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1989.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
827. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1987.
827. BERTIL VALLIEN, båt, Kosta Boda 1987.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
726. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1948, sterling.
726. ATELIER BORGILA, vas, Stockholm 1948, sterling.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969. TOINI MUONA, vas, Arabia, Finland.
969. TOINI MUONA, vas, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
632. BRUNO MATHSSON, vilstol, modell 36, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
632. BRUNO MATHSSON, vilstol, modell 36, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
921. LISA LARSON, figurin "Fågelskrämma", Gustavsberg.
921. LISA LARSON, figurin "Fågelskrämma", Gustavsberg.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
945. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
945. HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
804. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
804. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
648. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 143,5 x 135,5 cm. Signerad EvT19KSAL09.
648. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 143,5 x 135,5 cm. Signerad EvT19KSAL09.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
496. JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 stycken, Firma Svenskt Tenn, modell 1142.
496. JOSEF FRANK, bokhyllor, 3 stycken, Firma Svenskt Tenn, modell 1142.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
718. JÖRGEN JENSEN, te- och kaffeservis, 4 delar, Stockholm 1924.
718. JÖRGEN JENSEN, te- och kaffeservis, 4 delar, Stockholm 1924.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
548. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.
548. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
514. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
514. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 695.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.
529. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
908. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
908. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
729. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1955, sterling.
729. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1955, sterling.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
573. BO NOTINI, takarmaturer ett par, Böhlmarks, 1930-tal.
573. BO NOTINI, takarmaturer ett par, Böhlmarks, 1930-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
579. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
579. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna "Dianaurnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
838. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
838. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
402. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
402. Max Ernst, Utan titel, ur: "Oiseaux en peril".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
421. Joan Miró, "Poemes civils". Joan Brossa.
421. Joan Miró, "Poemes civils". Joan Brossa.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
418. Joan Miró, "Les Hommes".
418. Joan Miró, "Les Hommes".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
801. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
801. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
946. HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike.
946. HANS HEDBERG, vas, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
567. HERMAN BERGMAN KONSTGJUTERI AB, takarmatur, Stockholm ca 1928.
567. HERMAN BERGMAN KONSTGJUTERI AB, takarmatur, Stockholm ca 1928.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
490. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
490. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
109. Greta Gerell, I parken, Paris.
109. Greta Gerell, I parken, Paris.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
829. VAS, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda 1988.
829. VAS, glas, Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda 1988.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
866. JOSEF EKBERG, golvurna med lock, Gustavsberg 1920.
866. JOSEF EKBERG, golvurna med lock, Gustavsberg 1920.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
302. Lars-Erik Falk, Utan titel.
302. Lars-Erik Falk, Utan titel.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
869A. WILHELM KÅGE, drakmamma, Gustavsberg 1940-tal.
869A. WILHELM KÅGE, drakmamma, Gustavsberg 1940-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
240. Staffan Hallström, "Schack".
240. Staffan Hallström, "Schack".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR.
684. MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
858. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1990.
858. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1990.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
163. Isaac Grünewald, "Kanva, ur Sakuntala" (dräktskiss).
163. Isaac Grünewald, "Kanva, ur Sakuntala" (dräktskiss).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.
683. MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
628. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.
628. OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.
697. MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
685. MATTA. "Kärrmark". Rölakan. 260,5 x 248 cm. Signerad J.
685. MATTA. "Kärrmark". Rölakan. 260,5 x 248 cm. Signerad J.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
695. MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.
695. MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
899. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1954.
899. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1954.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
856. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1985.
856. TIMO SARPANEVA, vas, "Claritas", Iittala, Finland 1985.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
842. ADOLF ZASCHE, vas, Gablonz, Böhmen, jugend, ca 1900.
842. ADOLF ZASCHE, vas, Gablonz, Böhmen, jugend, ca 1900.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
725. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1927.
725. ATELIER BORGILA, skål, Stockholm 1927.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
942. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
942. HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
522. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
522. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
937. ÅKE HOLM, skulptur, "Mose med kopparormen", Höganäs 1950-tal.
937. ÅKE HOLM, skulptur, "Mose med kopparormen", Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. ÅKE HOLM, skulptur, "Noa med duvan", Höganäs 1960-tal.
934. ÅKE HOLM, skulptur, "Noa med duvan", Höganäs 1960-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
935. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1950-tal.
935. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1950-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
936. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1960-tal.
936. ÅKE HOLM, skulptur, biblisk figur, Höganäs 1960-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
558. OKÄND FORMGIVARE, stolar ett par, möjligen Danmark 1920-30-tal.
558. OKÄND FORMGIVARE, stolar ett par, möjligen Danmark 1920-30-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
955. SHOJI HAMADA, tillskriven, vas, Japan 1960-tal.
955. SHOJI HAMADA, tillskriven, vas, Japan 1960-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
610. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1930-40-tal.
610. OKÄND FORMGIVARE, soffa, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
837. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
837. DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
797. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Gondoljären", Orrefors 1969.
797. EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, ariel, "Gondoljären", Orrefors 1969.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
839. LE VERRE FRANCAIS, ampel, Frankrike.
839. LE VERRE FRANCAIS, ampel, Frankrike.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
903. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
903. BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
763. GEORG JENSEN, armband, Köpenhamn 1940-tal (1945-77), 18k rödguld.
763. GEORG JENSEN, armband, Köpenhamn 1940-tal (1945-77), 18k rödguld.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
677. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF.
677. MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
656. DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 242,5 x 185 cm. Signerat AB MMF BN.
656. DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 242,5 x 185 cm. Signerat AB MMF BN.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
958. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
958. TOINI MUONA, plakett, Arabia, Finland.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
561. ALICE NORDIN, takarmatur, Böhlmarks, jugend, 1910-20-tal.
561. ALICE NORDIN, takarmatur, Böhlmarks, jugend, 1910-20-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
467. Rufino Tamayo, "Cabeza con pájaros".
467. Rufino Tamayo, "Cabeza con pájaros".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
412. Marino Marini, "Cavalier sur fond vert".
412. Marino Marini, "Cavalier sur fond vert".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. WIWEN NILSSON, armring, Lund 1946, sterling med bergkristall.
770. WIWEN NILSSON, armring, Lund 1946, sterling med bergkristall.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. WIWEN NILSSON, ring, Lund 1953, 18k rödguld, cabochonslipad ametist.
782. WIWEN NILSSON, ring, Lund 1953, 18k rödguld, cabochonslipad ametist.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
805. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
805. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
239. Rune Jansson, "Överlagrat".
239. Rune Jansson, "Överlagrat".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
627. SKÅP, Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
627. SKÅP, Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK