BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
Fanerad med jakaranda, amarant och fruktträ. Beslag av mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Signerad på bakstycket "C T 6". Längd 92, bredd 50, höjd 85 cm.
Gamla men ej ursprungliga draghandtag och nyckelskyltar. Ett lås senare. Nyckel saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in