BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.
Fanerad med jakaranda och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Längd 86, bredd 47, höjd 79 cm. Signerad i översta lådan "INB". Nyckel medföljer.
Skivan med lagning.
×
Logga in
Kunde inte logga in