BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797), rokoko.
Fanerad med jakaranda, amarant och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Profilerad skiva av kalksten. Tre lådor. Märkt med stämpel i översta lådan "M: ENGSTRÖM". Längd 118, bredd 58, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in