249
254950

Edvard Bergh

(Sverige, 1828-1880)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Edvard Bergh
(Sverige, 1828-1880)

Solnedgång över fjärden

Signerad E Bergh och daterad 1855. Duk 28,5 x 38,5 cm.

Proveniens

(Möjligtvis) Dr L.A. Åman.

En tavla med liknande motiv och storlek ställdes ut på minnesutställningen i Konstföreningen i Stockholm 1881, nr. 6 "Landskap i solnedgång", 32 x 45 cm, utlånad av Elin Anckarsvärd, f. Nyström. Enligt katalogtexten utförde konstnären en repetition av denna tafla som ägdes av Dr. L. A. Åman.