893
358230

BORDSUR, av FABERGÉ, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsmärke och ristat inventarienummer 17689.

Utropspris
4 000 000 - 6 000 000 SEK
355 000 - 532 000 EUR
374 000 - 561 000 USD
Klubbat pris
2 500 000 SEK

Karl Gustaf Hjalmar Armfelts stämpel, S:t Petersburg, haltstämpel 88 återfinns på den främre plaketten. Pyramidformat urhus på fyra fötter, krönt av dubbelörn med infattade cabochonslipade safirer. Heltäckande reliefdekor i gammalrysk stil med infattade cabochonslipade safirer, på framsidan av sagomotiv med ryska krigare i Viktor Vasnetsovs art. Sockel av röd marmor med gåvoplaketter. På framsidan: Högt ärade Emanuel Ludvigsson Nobel från kamraterna i ryska Lloyds, på baksidan: Oscar Kristoferson daterad maj 1934: ”Till minne av Emanuel Nobel från ” L(udvig) Nobel; Rolf Nobel; Emil Nobel; G(ustaf) Nobel; Anna Sjögren; Marta Nobel-Oleinikoff; Hans Olsen samt G(eorg) Oleinikoff. Insidan av nyckelluckan med ristat inventarienummer 7555 a. Nyckel medföljer. Höjd 40 cm (inkl sockel).

Oscar Kristoferson arbetade under hela sitt yrkesliv för familjen Nobel. Först som kamrer hos Emanuel Nobel i S:t Petersburg och efter revolutionen i Stockholm, från 1908 fram till dennes död 1932. Därefter fortsatte han som kamrer åt brodern Gustaf Nobel. Oscar Kristoferson kom därmed att ha en central roll i familjens affärer och bordsuret av Fabergé kan ses som ett tack för lång och trogen tjänst.

Auktionens klocka är dekorerad i gammalrysk stil, vilket var en folkloristisk stil som präglade den starka nationalromantiska våg som var dominerande i Ryssland runt sekelskiftet 1900. Silverarbeten från Fabergés verkstad i Moskva präglas av denna stil som gick tillbaka på mytologiska motiv och folksagor från Ivan den förskräckliges tid. Stilen utvecklades i synnerhet i samtidens muralmåleri och arkitektur och gammalrysk ornamentik förekommer ymnigt i porslinstillverkning, bokillustrationer, järnsmide och annat konsthantverk. Fabergés produktion i denna genre avsåg i många fall hedersgåvor och många av dessa arbeten karaktäriseras av att sibiriska stensorter infattades i dekoren.

Det har sagts: "Om de föremål som producerades i S:t Petersburg representerade "La belle époque", det internationella Ryssland före första världskriget, så symboliserade det som tillverkades i Moskva landets hjärta, den ryska själen".

Auktionens bordsur kan jämföras med det praktur som klubbades på Bukowskis 2006 för 19,1 miljoner, det dyraste konsthantverksföremål som någonsin sålts i Sverige. Det uret var en beställning av Emanuel Nobel 1906 för att fira att Nobels oljeimperium i Baku vid Kaspiska havet hade pumpat upp 16 miljarder kg olja. Uret var stämplat på samma sätt på plaketterna av Karl Gustaf Hjalmar Armfelt, och var utförd i form av ett Zorastertempel från Baku, i grå granit med dekor av silver samt med fyra flammor av rhodonit, på en sockel av röd granit. Höjden var 68 cm.

Proveniens

Emanuel Nobel (1859-1932), 50-årsgåva 1909 från kollegorna i Ryska Lloyds.
Oscar Kristoferson (1887-1971), gåva 1934 från Emanuel Nobels då levande syskon samt två svågrar.
Därefter i arv.

I samband med Emanuel Nobels 50-årsdag utgavs en bok med planscher över de gåvor han då fått: На память о дне 50-летия Эммануила Людвиговича Нобель.
10 июня 1909 года. Санкт-Петербург, 1909 (In commemoration of the day of the 50th anniversary
of Emanuel Lüdvigovich Nobel. June 10th, 1909.
St.-Petersburg, 1909.
Auktionens bordsur finns där avbildad (se ovan).