252
1189005

Bjarne Melgaard

(Norge, Född 1967)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 100 - 87 600 EUR
72 900 - 91 200 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Bjarne Melgaard
(Norge, Född 1967)

"Untitled"

Utförd 2011. Upplaga 3. Brons. Höjd 120, bredd 95, djup 35 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "The Sadistic Skater, Part I", 26 februari - 20 mars, 2011. Ett annat exemplar visades.

Bjarne Melgaard föddes i Australien 1967 av norska föräldrar, utbildade sig i Norge och Nederländerna, men är numera bosatt i New York. Han inledde sin bana i mitten av 1990-talet i en neoexpressionistisk utlevande stil med måleri, skulptur och installationer. I Bjarne Melgaards konst möter vi en personlig poesi blandad med kaotiska och provokativa budskap. Han är en konstnär som i sitt myllrande måleri ofta uppehåller sig vid sådant som ligger på gränsen till det som anses samhälleligt accepterat. Hans konst befinner sig ofta i subkulturer och har genom åren behandlat chockerande och provocerande ämnen såsom droger, sex, våld och död. Men lika ofta ställs människans sökande och ömsinta sida i fokus och framför allt hennes törstande efter kärlek och närhet. Melgaards konst baseras på djupt mänskliga behov och ofta är det svårt för en betraktare att avgöra vad som bara är ett vilt fabulerande och vad som faktiskt är både personligt och från konstnärens perspektiv också privat. Återkommande är den sexuella upplevelsen, den homosexuella kärleken och figurerna är inte sällan ett av konstnärens alla alter egon. De två bronsskulpturerna ser ut som vuxna män men har kroppsproportioner som hos barn. De står parvis och är utformade för att kunna stå tätt tillsammans i en position som inte är av sexuell karaktär utan istället utstrålar trygghet och gemenskap.
Melgaard är representerad i många betydande institutionella samlingar, bland annat Museum of Modern Art, New York, Stedelijk Museum i Amsterdam, Moderna Museet, Stockholm och Statens Museum for Kunst i Köpenhamn.

Konstnär