19
1153283

KUNGLIGT BLOMBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Insats av grönmålad plåt. Genombruten sarg med balusterformade spjälor. Kopplad benställning. Träet märkt undertill med överstruket N:12, samt N:2. Längd 104, bredd 64, höjd 78 cm.

Proveniens

Kronprins Karl XIV Johan (kronprins 1810-1818), 1813 års inventarium: nr 12 och 13 ”2. Aflånga Blomsterbord af mahogny med Bläckformar”, placerade hos ”KrPr” dvs kronprins Karl Johan. Troligen placerade i kronprinsvåningen på Kungliga slottet, Stockholm (Karl XIII:s tidigare våning).

Sigurd Wallin, Nordiska museets möbler från svenska herremanshem, 1935, volym III, sid 84, jämför sengustavianskt blombord i mahogny.