446
1217759

Peter Weiss

(Sverige, 1916-1982)
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
62 100 - 71 000 EUR
64 800 - 74 100 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Peter Weiss
(Sverige, 1916-1982)

"Villa Mia"

Signerad P.W. och daterad -40. Pannå 58 x 152 cm.

Proveniens

Bukowskis Auktioner, Höstens Moderna auktion 23-24 oktober 1996, auktion nr 501, kat nr 49.

Södertälje Konsthall 1976, kat nr 54.
Museum Bochum 1977-1978.

Raimund Hoffman "Peter Weiss, Malerai, Zeichnungen-Collagen" 1984. Avbildad i färg sid 108 - 112.

Internationellt kom Peter Weiss att få allra störst erkännande mot slutet av sitt liv och då som författare, men etablerade sig långt dessförinnan på den svenska konstscenen. Han föddes i ett krigshärjat Tyskland 1916, men det var i ett mellankrigstidens Prag som han kom att upptäcka sin konstnärliga ådra. Prag var vid tiden en ledande kultur- och konststad som blev allt mer en kulturell metropol då allt fler flyktingar strömmade dit efter nazisternas övertagande i Tyskland 1933. Vid Konstakademien stannade han fram tills dess att hotet från nazisterna skulle komma att bli allt för påtagligt. Till följd av sitt judiska påbrå kom han till Sverige och Stockholm som flykting 1939.

"Villa Mia" är till stor del en fantasistad, som dock har sitt ursprung i Lugano. Målningen tillkom under en period, när Peter Weiss var påverkad av Pieter Brueghel och Hieronymus Bosch. Under mitten av 1930-talet var Weiss bosatt i London och brevväxlade då med den schweiziske författaren Hermann Hesse, som gav honom i uppdrag att illustrera åt honom. Senare bodde Weiss hos Hesse i Lugano, där Weiss fick låna en ateljé i utbyte mot att han illustrerade Hesses noveller. På Hesse-muséet återfinns idag fem små häften, handskrivna och illustrerade av Weiss från denna period.

I sina verk återkom Weiss till olika teman i sitt måleri – lejon, öde platser och självporträtt. De dramatiska landskapen med de ödsliga platserna får symbolisera människans utsatthet i olika situationer.

Konstnär

Peter Weiss var en tysk-svensk konstnär, författare och regissör. Han bedrev konststudier vid akademin i Prag. Kom till Sverige 1939 och ägnade sig först enbart åt måleriet, som visades offentligt 1945. Följande år blev han svensk medborgare. Måleriet var både modernistiskt och traditionsbundet med surrealistiska inslag. Peter Weiss är dock mest känd som författare, bok- och tidskriftsillustratör och filmare i experimentella och dokumentära filmer.