352
1261403

Olof Arenius

(Sverige, 1700-1766)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 810 - 3 740 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Olof Arenius
(Sverige, 1700-1766)

"Grevinnan Kristina Margareta Augusta Wrede-Sparre" (1714-1780) (född Törnflycht), utförd 1737.

Olja på pergament uppförd på koppar/mässing. 16,5 x 13,5 cm. Skuren och förgylld originalram märkt baktill med "Cederström" i blyerts samt pappersetikett märkt med bläck "C S:son Leijonhufvud" samt "382" i blyerts.

Proveniens

Carl Gustaf Tessin (1695-1770), Åkerö
via köp och arv till ätterna Cederström och Leijonhufvud
ägare av Åkerö från 1838-39 till 1900. I arv till
Birgitta Leijonhufvud, gift Nisser (1906-1988).

Gunnar W Lundberg, "Ett rokokoporträtt och dess tillkomst", i Fataburen, Nordiska museets och Skansens årsbok 1960, sid 138-139, avbildad sid 140.

Porträttet var ursprungligen en present till grevinnan Ulla Tessin. Vid Carl Gustaf Tessins bouppteckning hängde målningen i "Hans Excellences Sängkammare" på Åkerö:
Grefwinnan Wrede Sparre: Augusta Törnflycht: half bild för sin Toilette, lagande sitt Nattyg och sin hufva, målad på koppar af Arenius, 6 tum hög 5 d:o bred, uti bred förgylld bildhuggarram med zirater.