Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
20
1291725

Byrå, Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.

Utropspris
80 000 - 120 000 SEK
7 800 - 11 700 EUR
9 060 - 13 600 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, amarant, oxel, citronträd samt lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Förkroppad front samt rundade hörn. Längd 113, bredd 52, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Svensk privatsamling
Därefter i arv

Torsten Sylven, Mästarnas möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850. Norstedts förlag AB, Se sid 216.