160
1182742

KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777), sengustavianska.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Dekor av pastellage. Svängd stoppad rygg. Armstöd med avslutningar i form av egyptiserande figurer. Signerade IEH. En med Stockholm stolmakareäbetets sigill. Sitthöjd 44, höjd 83 cm.

Proveniens

The Jan Eric Löwenadler Collection.