1116
69023

A Mela Anderberg porcelain art nouveau vase by Rörstrand ca 1900.

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
287 - 382 EUR
325 - 434 USD
Vasarahinta
2 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Porslin, reliefdekor av blommor och blad i underglasyrfärger. Signerad M.A. Rörstrand 60457 i grönt samt inpressat 21. Höjd 17,5 cm.

Fotnagg, något slipad kring fotkanten.

Muut tiedot

Mela Anderberg 1865-1927, porslinsmålare, keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1880-talet slut fram till 1920. Formgav egna föremål till Stockholmsutställningen 1897 och till Parisutställningen 1900.