Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
1183
73301

A Stig Lindberg faience vase, Gustavsberg Studio 1940-50's.

Lähtöhinta
2 000 - 2 500 SEK
190 - 237 EUR
218 - 273 USD
Vasarahinta
2 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fajans, urnformad med hänkel, målad dekor i svart, grönt och gult. Signerad med studiohanden SWEDEN Y /78 117 samt målarsignatur för Franca Pugno, inpressad stämpel HANDDREJAD. Höjd 33 cm.

Liten mynningsnagg.