157
84167

Erik Chambert

(Ruotsi, 1902-1988)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Erik Chambert
(Ruotsi, 1902-1988)

"Nattlampan I"

Signerad Erik Chambert. Utförd 1978. Plexiglaslåda med relief. 31,5 x 31,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Thomas Millroth.

Näyttelyt

Norrköpings museum, "Chambert", 1981.
Galleri Ikaros, Kristianstad 1983.

Kirjallisuus

Thomas Millroth "Erik Chambert", avbildad sid 87.

Muut tiedot

I den konkreta konsten fanns ingen motsättning mellan genrer. Snarare var det en fördel att röra sig mellan till exempel möbelformgivning och nyskapande konst som Erik Chambert. Hans konst tillkom i en mycket fruktbar miljö för det abstrakt-geometriska uttrycket i hemstaden Norrköping. Det märkliga med Chambert var hur hans nyskapande akrylglasreliefer i flera skikt oftast transformerade olika upplevelser från resor och vardag. Detta är tydligt i ett av hans mer bekanta verk, Nattlampan.