160
69613

Lennart Rodhe

(Ruotsi, 1916-2005)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Vasarahinta
10 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Lennart Rodhe
(Ruotsi, 1916-2005)

"Skådespelerskan"

Signerad Rodhe med monogram och daterad -44. Pannå 47 x 35 cm.

Täydennyslista

Rätt titel är "Skådespelerskan"

Alkuperä - Provenienssi

Thomas Millroth

Kirjallisuus

Thomas Millroth, SAK publikation 98, "Lennart Rodhe", jämför "Skådespelerskan med hunden" 1944, avbildad sid 19.
Thomas Millroth, "Rum utan filial ? 1947-års män", sid 66-68.

Muut tiedot

Lennart Rodhe har många gånger berättat om när han kom loss som målare, påhejad av läraren Sven Erixson. Våren 1944 målade han en serie studier av en skådespelerska. Detta är en av dem. Verket skänktes till Thomas Millroth i samband med att "Rum
utan filial?" utkom 1977.