518
84177

Roger Risberg

(Ruotsi, 1956-2011)
Lähtöhinta
5 000 - 7 000 SEK
436 - 610 EUR
456 - 639 USD
Vasarahinta
9 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Roger Risberg
(Ruotsi, 1956-2011)

"Örn"

Signerad RR och daterad -82. Duk 35 x 37 cm.

Muut tiedot

"I början av 80-talet, då De Unga Vilda var på tapeten, trädde Roger Risberg fram. Han visade sig vara den ende som på svensk grund kunde göra anspråk på epitetet. Hans målningar var starka och direkta. Och utan teoretisk återhållsamhet. Han tecknade sig från början gärna som olika djur, t ex en örn. Ensam, utsatt. Ett starkt tema var kärleken, tvåsamheten, övergivenheten. En rosa idyllisk form kunde målas över brutalt". (Thomas Millroth)